10/11/2019
Rep-Eat 13 12 13 17 - 55 -
Komodo Dragons 12 8 16 8 - 44 -

Καλώς τους Rep-Eat!

Την πρώτη τους νίκη στην Development League έκαναν οι Rep-Eat, αφού το βράδυ της Πέμπτης επικράτησαν στο κλειστό του Μενιδίου με 55-44 των DPG Warriors.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο καταλάβαμε ότι θα παρακολουθήσουμε ένα μεγάλο ντέρμπι, με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι Warriors με τους Παπαγεωργίου και Βεργόπουλο έκανα δυναμικό ξεκίνημα στο ματς (4-8), όμως οι «κίτρινοι» ανέβασαν στροφές της περιόδου και με καλάθια των Τριανταφυλλίδη και Βασιλάκου απέκτησαν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (13-12) στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τους Γιουλούντα, Κοτσιλίνη και Ζενέλη πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (17-18), όμως η ομάδα του Μορφόπουλου ήταν αυτή που είπε και πάλι την τελευταία της λέξη. Με πρωταγωνιστές τους Φ. Κασσιμάτη και Κονδύλη, οι Rep-Eat έτρεξαν ένα σερί 8-2 και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 25-20 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο της αναμέτρησης, αφού το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Αρχικά, οι γηπεδούχοι με τους Λατάνη και Φ. Κασσιμάτη παρέμεναν σταθερά μπροστά στο σκορ (30-24), ενώ αργότερα οι DPG Warriors με τους Κοτσιλίνη, Κωνσταντίνου, Παπαγεωργίου και Βεργόπουλο πήραν το προβάδισμα με 32-34. Τελικά, οι Rep-Eat όντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά έκαναν το σκορ 38-36, κάνοντας το τέταρτο δεκάλεπτο ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Τυπική διαδικασία είχε εν τέλει το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού οι Rep-Eat κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, «χτίζοντας» μάλιστα διψήφια διαφορά. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Φ. Κασσιμάτη,ς Τριανταφυλλίδης και Κονδύλης. Οι Warriors ύστερα από αρκετά λεπτά αφλογιστίας προσπάθησαν με τους Γιουλούντα και Βαζαίο να επιστρέψουν στο ματς, όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 55-44.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Φ. Κασσιμάτης με 16 πόντους (3/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/7 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βεργόπουλος με 9 πόντους (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/45 δίποντα (40%), 5/18 τρίποντα (27,8%) και 4/7 βολές (57,1%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/44 δίποντα (38,6%), 1/17 τρίποντα (5,9%) και 7/20 βολές (35%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

RepEat (Μορφόπουλος): Π. Κασσιμάτης 4, Λατάνης 8, Τριανταφυλλίδης 8 (2), Μαμάκος 2, Βασιλάκος 6, Καπακτσής 2, Κονδύλης 9, Φ. Κασσιμάτης 16 (3)

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 9, Τζίο Βεργόπουλος, Παπαγεωργίου 7, Λαζαρίκος, Κοτσιλίνης 6, Ρόκιζας, Ζενέλης 6, Φώλας, Βαζαίος 3, Κωνσταντίνου 5 (1), Γιουλούντας 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι Rep-Eat, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά νεύρα και των δύο ομάδων, με πολλούς παίχτες να «πληρώνουν» το… μάρμαρο και να χρεώνονται με τεχνικές ποινές.