18/09/2023
Στιφάδο Bulls 23 22 15 15 - 75 -
Aguanile 18 9 20 11 - 58 -

Καλωσόρισαν την Aguanile οι Στιφάδο!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι νταμπλούχοι Στιφάδο Bulls στο πρωτάθλημα της Elite League by Betsson, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν εύκολα της νεοφώτιστης Aguanile με 75-58 στο κλειστό του Περιστερίου!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Στιφάδο Bulls στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τρία τρίποντα του Παλτόγλου και 6 πόντους του Καραβασάνη, βρέθηκε μέχρι και στο +8, 21-13, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 23-18! Ο Ρουκουνάκης με 6 πόντους και ο Σιαμπλής με 5 ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 7 νέους πόντους του Καραβασάνη και τρίποντα των Τσελεμπή, Πρόκου και Παλτόγλου, έφτασαν στο +20, 45-25. Το σκορ του πρώτου μέρους, 45-27, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Aguanile ο Ρουκουνάκης, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Συκαράς, Σαρρής και Σιμιτσόπουλος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Συκαρά, 5 του Σιαμπλή, 4 του Ρουκουνάκη και 4 του Καλαφάτη, η παρέα του Γκέγκιου μείωσε στους 13, 60-47! Την διψήφια διαφορά για την παρέα του Χατζή διατήρησαν σε εκείνο το σημείο οι Μέλλος (4π), Καττής (4π) και Παλτόγλου (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 60-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Παλτόγλου, Νικολετάκη, Πολίτη, Μέλλο, Μάλλη και Τσελεμπή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 75-58. Για την "Agua", που πλησίασε μέχρι και στους 8, 64-56, στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ρουκουνάκης, Σαρρής και Μπέης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 23/44 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 18/37 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Παλτόγλου με 18 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 6/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Aguanile ο Ρουκουνάκης με 18 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Χατζής - Παγουλάτος): Νικολετάκης 4, Παλτόγλου 18 (6), Πρόκος 5 (1), Καττής 6, Πολίτης 4, Τσελεμπής 9 (1), Καραβασάνης 15 (1), Μάλλης 6, Μέλλος 6, Παρθένης 2, Οικονόμου

Aguanile (Γκέγκιος): Ρουκουνάκης 18, Γκέγκιος, Σιαμπλής 10 (2), Καλαφάτης 6, Σιμιτσόπουλος 4, Συκαράς 9 (1), Μπέης 3 (1), Δάμης 4, Σαρρής 4

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Στιφάδο Bulls, όσο και η μαχητικότητα της Aguanile!