25/02/2024
Komodo Dragons 16 9 24 5 - 54 -
L' Ovelha Negra 15 13 10 14 - 52 -

Καμπανάκι εν όψει playoff για τους Komodo Dragons!

Οι γηπεδούχοι κατάλαβαν εξ αρχής ότι θα είχαν δύσκολο έργο, καθώς ναι μεν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά μόλις με έναν πόντο(16-15)! Ο Δεληγιάννης έβγαλε στο παρκέ ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών του δυνατοτήτων, κλείνοντας την περίοδο με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα! Από την άλλη πλευρά, ο Καραγιαννάκης(7π) δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στους Komodo Dragons με τα πλούσια φυσικά χαρίσματα, αλλά και το αδιαμφισβήτητο ταλέντο του!

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ανήκε εξ ολοκλήρου στην παρέα του Γρηγορόπουλου! Η L’Ovelha Negra μπλόκαρε όλα τα επιθετικά ατού του αντιπάλου, τους περιόρισε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων και κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήριο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων με σκορ 25-28!

Ο κόουτς των γηπεδούχων, Πάρης Κωνσταντίνου, αφού έριξε τα γνωστά «Μπαρτζώκεια» ευχέλαια, έδωσε εντολή στους παίκτες του να ανεβάσουν την ένταση και να πιέσουν αφόρητα τον αντίπαλο τους! Οι Komodo πήραν τον έλεγχο, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, βρήκαν σκορ έξω από την γραμμή των 6.75 και με τους Δεληγιάννη και Γαϊανάκη να μας χαρίζουν μοναδικής ομορφιάς φάσεις με το αστείρευτο ταλέντο που διαθέτουν, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν έντεκα με σκορ 49-38! Από την άλλη πλευρά, το καλάθι για τη L’Ovelha ξαφνικά μίκρυνε, η άμυνα ήταν απούσα και ήταν εμφανές ότι θα έπρεπε να γυρίσουν στην καλη εικόνα του πρώτου ημιχρόνου αν ήθελαν να διεκδικήσουν κάτι από αυτό το ματς!

Η τέταρτη περίοδος μας επιφύλασσε μια μεγάλη επίπληξη! Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα σκλήρυναν την άμυνά τους και με τους Καραγιαννάκη και Σπάθη να παίρνουν στις πλάτες τους την ομάδα έφτασαν να έχουν την τελευταία κατοχή στα χέρια τους και να υπολείπονται δυο πόντους από τον αντίπαλο τους! Ωστόσο, ο Γρηγορόπουλος αστόχησε σε κρεμασμένο τρίποντο, με το τέλος του παιχνιδιου να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 54-52!

Betsson MVP ο Αλέξανδρος Δεληγιάννης με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέφανος Καραγιαννάκης είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα!

Komodo Dragons(Κωνσταντίνου): Βαζαίος 2, Βεργόπουλος 2, Γαϊτανάκης 13, Δεληγιάννης 20, Ελ Νταούντ 9, Ντάος, Ρέππας 5, ΡόΚιζας 3, Λαζαρίκος.

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Βασιλάκης 2, Γρηγορόπουλος 7, Καπογιάννης 6, Καραγιαννάκης 15, Κλεφτογιάννης 3, Λυμέρης, Σαπλαούρας 6, Σπάθης 13.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Δεληγιάννη, αλλά και η συνολική απόδοση της L’Ovelha απέναντι στους πανίσχυρους Komodo Dragons!