12/11/2019
Terroristas 5 5 14 8 - 33 -
Singular Logic 10 19 15 17 - 61 -

Κανένα πρόβλημα για τη Space 2!

Η αστοχία των Terroristas έδωσε μεγάλη άνεση στη Space Hellas 2, η οποία από το ημίχρονο ήταν στο +19 και με πρωταγωνιστές τους Δευτεραίο, Παπαευαγγέλου, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πάρει τη δεύτερη νίκη της στον τρίτο όμιλο της Development 2 League, με τους Τρομοκράτες να συνέρχονται μεν στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά να μην ανεβάζουν απόδοση και να μένουν στο 0-3.

Από τη μία λοιπόν είχαμε την καλά οργανωμένη ομάδα του Λύσσανδρου Καπόπουλου, να βρίσκει λύσεις από νωρίς με τους Αράπογλου, Δευτεραίο και από την άλλη τους Τερορίστας του Κονοφάου να… ζορίζονται στην επίθεση, αφού φαινόταν και η απουσία του Τσιαούση κάτω από το καλάθι, με τους Λίτινα και Στράτη να πετυχαίνουν πέντε πόντους για το 5-10 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η Space έδωσε χρόνο και στους Παπαευαγγέλου, Κουφογιώργο, Καπλάνη, οι οποίοι εμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και έδωσαν μεγάλη διαφορά στους φιλοξενούμενους, ενώ οι Terroristas ευστόχησαν μόλις σε ένα δίποντο και τρεις βολές, με τους Γεωργόπουλο, Καρδάση, Στράτη, διαμορφώνοντας το 10-29 του ημιχρόνου.

Η εικόνα των «μπλε» άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Κονοφάος, Γεωργόπουλος, Λίτινας, Μαυροσκότης βρήκαν την επαφή τους με το σκοράρισμα, όμως οι «άσπροι» κράτησαν τον έλεγχο με τα καλάθια από Παπαευαγγέλου, Χατζησάββα, Παλιοκώστα κι έτσι το 30ο λεπτό έκλεισε στο +20 για τους «διαστημικούς» (24-44).

Παπαευαγγέλου, Καπλάνης και Δευτεραίος συνέχισαν να βρίσκουν στόχο στο τέταρτο δεκάλεπτο για τη «Σπέις» και ο ρυθμός τους παρέμεινε καλός, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να ακολουθήσουν οι Τρομοκράτες και ο Λίτινας με τον Καρδάση, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 33-61, που έφερε πάλι θετικό πρόσημο στην ομάδα του Καπόπουλου.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παύλος Δευτεραίος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Τερορίστας ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Λίτινας με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 7/42 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 7/16 βολές, 45 ριμπάουντ (13-32), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 17 λάθη, με τους «άσπρους» να τελειώνουν το ματς με 22/46 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/12 βολές, 50 ριμπάουντ (12-38), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Terroristas (Κονοφάος): Λίτινας 18 (3), Γεωργόπουλος 4, Στράτης 4, Καρδάσης 3, Κονοφάος 3, Μαυροσκότης 1, Γιακουμής, Κουτούβαλης

Space Hellas 2 (Καπόπουλος): Παπαευαγγέλου 17, Δευτεραίος 12, Καπλάνης 8, Κουφογιώργος 7, Παλιοκώστας 6, Αράπογλου 5, Μπόσκος 2, Καραλιώτας 2, Χατζησάββας 2, Αλεβίζος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Τα διαστήματα που η Space έπαιζε γρήγορα και αποτελεσματικά σε άμυνα και επίθεση, κάτι που την έφερε σε θέση οδηγού και ο καλός ρυθμός της στο δεύτερο ημίχρονο την κράτησε εκεί μέχρι το φινάλε.