22/07/2020
Gunners 23 8 11 14 - 56 -
Παντοφlakers 10 10 8 12 - 40 -

Κανονιά ανόδου για τους Gunners!

Μεγάλο προβάδισμα για την άνοδο στην Development League απέκτησαν οι Gunners, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα μπαράζ ανόδου της D2-League επικράτησαν των Παντοφlakers με 56-40 στο Μενίδι.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gunners στο παιχνίδι, καθώς με τρία τρίποντα του Πάνια, 6 πόντους του Ζούρου, 4 του Ακουμιανάκη και 4 του Ρίκου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 23-10! Ο Πατσίκας με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Καρκάνης – Γαρυφαλλίδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +16, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 31-20, μετά από 5 νέους πόντους του Ζούρου και τρίποντο του Καλογιαννίδη. Τους Παντοφlakers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Καρκάνης και Λέκκας με 4 πόντους ο καθένας.

Με 4 πόντους του Ρίκου, 4 του Ακουμιανάκη και τριποντάκι του Πάνια, οι Κανονιέρηδες ξέφυγαν στους 18, 42-24, στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφεραν οι κίτρινοι ήταν να μειώσουν στους 14, με τον Λέκκα να ξεχωρίζει με τους 4 νέους πόντους που έβαλε. Σκορ τρίτης περιόδου 42-28!

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Παναγόπουλου έφτασε εύκολα στη μεγάλη νίκη με 57-40 έπειτα από 12 πόντους του Ακουμιανάκη που πήρε μπρος στο φινάλε. Για τους Παντοφlakers στα τελευταία λεπτά πάλεψαν να μαζέψουν την διαφορά οι Γαρυφαλλίδης – Λέκκας με 4 πόντους έκαστος, χωρίς όμως να είναιαρκετό για την ομάδα τους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 18/41 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/5 βολές, 19/47 δίποντα και 0/20 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Κορυφαίος των Gunners ο Ζούρος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 4/5 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος για τους Παντοφlakers ο Γαρυφαλλίδης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Gunners (Παναγόπουλοι – Καραμπέτσος): Ραυτόπουλος 2, Πάνιας 12 (4), Καλογιαννίδης 3 (1), Ζούρος 11, Ρίκος 8, Ακουμιανάκης 20, Κωστακιώτης

Παντοφlakers (Ζαχαρόγιαννης): Καρπεράκης, Ζαχαρόγιαννης 4, Πατσίκας 8, Λέκκας 12, Γαρυφαλλίδης 10, Καρκάνης 6

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Gunners δεν υποτίμησαν στιγμή τον αντίπαλο λόγω των απουσιών του και έτσι πήραν τεράστιο προβάδισμα για την άνοδο!