ThunderDogs 16 15 20 8 - 59 -
Ραμολιμέντα 9 8 14 4 - 35 -

Καπαρελιώτης is back!

Με τον Καπαρελιώτη να επιστρέφει στα παρκέ της διοργάνωσης και να κάνει πράγματα και θαύματα, οι ThunderDogs δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στα Ραμολιμέντα στο ΣΕΦ και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στην Summer Master League.

Πιο δραστήριοι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς με τρίποντες βόμβες των Καπατεριώτη και Δημακαρέα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-9. Τα Ραμολιμέντα που πήραν σκορ κυρίως από τον Τσιαούση, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με τον Καπαρελιώτη στην επιστροφή του, να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και την άμυνα να σπάει "κόκαλα", οι ThunderDogs όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, "χτίζοντας" διψήφια διαφορά (31-17) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Στο... ναυάγιο της δεύτερης περιόδου, ο Τσαφαντάκης ήταν αυτός που διασώθηκε.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με συνεχόμενα καλάθια των Καπαρελιώτη και Γιακιντζή, έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-14 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (51-31). Οι "γκρι" έκαναν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, με τους Τσούτη Παρλαβάντζα, και Τσαφαντάκη να κάνουν την διαφορά, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού το σκορ είχε ξεφύγει. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και δοκίμασαν διάφορα συστήματα εν όψει συνέχειας. Έτσι, οι "άσπροι" έφτασαν πιο εύκολα απ'ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 59-35.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καπαρελιώτης με 26 πόντους (4/7 δίποντα, 6/22 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/34 δίποντα, 10/42 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/38 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

ThunderDogs (Πρισιμιτζάκης): Μαναλόγλου, Γιακιντζής 15 (3), Καπαρελιώτης 26 (6), Δημακαρέας 14 (1), Καλαγκάτσης 4, Πρισιμιτζάκης

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Κοψιδάς 2, Τσαφαντάκης 11 (3), Παρλαβάντζας 11, Κονοφάος 2, Τσούτης 3, Τσιαούσης 4, Μπονώρης 2

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.