01/02/2020
Flood BC 21 11 18 19 - 69 -
Retro Pacers 13 12 18 11 - 54 -

Καπαρώνουν την τετράδα οι Flood!

Την Παρασκευή το βράδυ 30 Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Flood βρήκαν από νωρίς χημεία μεταξύ τους και ελέγχοντας το ματς σε όλη τη διάρκεια του επικράτησαν με 69 – 54 των Retro Pacers.

Καλό ξεκίνημα στον αγώνα έκαναν οι Flood και με 5 πόντους του Τσάπα και 4 του Ζαφειρόπουλου προηγήθηκαν με 9 – 2. Στην συνέχεια φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να ισορροπήσουν το ματς με 4 πόντους του Κοψιδά, τρίποντο του Βέλλη και καλάθια από Νικολόπουλο και Εμμανουηλάκη, αλλά η ομάδα του Ασπιώτη με Παπαϊωάννου(4), Τσάπα, Δεδούση και τρίποντο του Αλικανιώτη διατηρούσε διαφορά οχτώ πόντων (21 – 13).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Βέλλη να πετυχαίνει 4 πόντους και να μειώνει 21 – 17, όμως 5 πόντοι του Αλικανιώτη, Ζαφειρόπουλος και Γρηγορακάκης εκτόξευσαν το σκορ σε 30 – 17. Κοψιδάς(5) και Βέλλης έτρεξαν σερί 8 – 0 για τους Πέισερς ,ενώ ο Ζαφειρόπουλος με δίποντο διαμόρφωσε το 32 – 25 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους με Εμμανουηλάκη, Κοψιδά και Βέλλη να πετυχαίνουν από 3 πόντους και να φέρνουν το ματς στα ίσια, όμως Γρηγορακάκης(4) και Ζαφειρόπουλος έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Flood 37 – 34. Οι Pacers έβρισκαν λύση στην επίθεση με 5 πόντους του Κοψιδά και δίποντα από Νικολόπουλο και Βέλλη, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο , η Flood με δύο τρίποντα του Παπαϊωάννου και βοήθειες από Τσάπα, Γρηγορακάκη και Ζαφειρόπουλο κρατούσε διαφορά ασφαλείας (50 – 43).

Μπαίνοντας στον τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με Ζαφειρόπουλο (4) και Γρηγορακάκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι μεγάλωναν την διαφορά, ενώ οι Πέισερς με 5 πόντους του Δαμανάκη και δίποντο του Εμμανουηλάκη μείωναν σε 57 – 50. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς ο Κοψιδάς σκόραρε τους τελευταίους 4 πόντους των Πέισερς και οι Flood που ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους με Γρηγορακάκη, Τσάπα να πετυχαίνουν από 4 πόντους και δίποντα από Ζαφειρόπουλο και Αλικανιώτη κλείδωσαν το ματς επικρατώντας με 69-54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοψιδάς 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Flood είχαν 21 – 46 δίποντα, 6 – 22 τρίποντα, 9– 15 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Συνολικά οι Pacers είχαν 13 – 46 δίποντα, 7 – 27 τρίποντα, 7 – 13 βολές , κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Flood (Ασπιώτης): Γρηγορακάκης 14(6ρ.), Ζαφειρόπουλος 17 (12ρ.), Δεδούσης 2, Τσάπας 14 (3κλ.) ,Παπαϊωάννου 11 (6ρ,7ασ.), Αλικανιώτης 11(8ρ.)

Retro Pacers (Βέλλης): Βέλλης 15 (11ρ,6ασ.), Κοψιδάς 23 (10ρ.), Κωστής, Νικολόπουλος 4, Δαμανάκης 5 (13ρ.), Εμμανουηλάκης 7 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η φρεσκάδα και η συνοχή των Flood παρά το μικρό ροτέισον.