29/10/2019
Αμόκ 14 16 11 11 - 52 -
Most Wanted 17 15 13 15 - 60 -

Καραμασιώτης, το φλογοβόλο των Most Wanted!

Μετά από ένα δυνατό ματς και ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, οι Most Wanted κέρδισαν δίκαια την Αμόκ με 52-60 με τον Καραμασιώτη να σταματάει στους 29 πόντους και πήραν την πρώτη τους νίκη στον πέμπτο όμιλο της D2-League, μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής.

Με τον Καραμασιώτη να ξεκινάει ορεξάτος το κάθε με 10 πόντους και τον Μητρόπουλο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια, οι Most Wanted προηγούνταν με 7-13, 4:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι 11 πόντοι του Ορφανού και το τριποντάκι του Fisherman κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, 14-17!

Ίδια η εικόνα της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, με το συγκρότημα του Στάντζου να φτάνει μέχρι και στο +7, 14-21, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 30-32, με τους Κρινή και Ζαμπάρα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος. Ο Ορφανός συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης της Αμόκ με ακόμη 10 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 21, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Αβαρκιώτης και Κανταρίδης.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν για πρώτη φορά στους 8, 32-40, με τον Καραμασιώτη να εκτελεί τρεις φορές εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75. Για ακόμη, όμως, μια φόρα η παρέα του Αβαρκιώτη αντέδρασε και με νέους 5 πόντους του Ορφανού και τριποντάκι του Fisherman, μείωσε στους 4, 41-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Most Wanted βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και με τους Καραμασιώτη – Γεωργακά να φωνάζουν παρών με 10 και 5 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-60  Κόλλησε στην επίθεση στα τελευταία λεπτά η Αμόκ και έτσι οι 5 πόντοι του Αβαρκιώτη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/24 βολές, 11/33 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/7 βολές, 14/45 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος την Αμόκ ο Ορφανός με 28 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 βολές, 9/15 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Mvp των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 29 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 2/3 δίποντα και 7/15 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Fisherman 8 (2), Κανταρίδης 3 (1), Γιαννόπουλος, Ορφανός 28 (2), Μπακόλας 4, Αβαρκιώτης 8 (2), Ιωαννίδης 1, Χρήστου

Most Wanted (Στάντζος): Καραμασιώτης 29 (7), Δρόσος 2, Κουσάκης, Πίκουλης 4, Μητρόπουλος 3 (1), Γεωργακάς 6 (1), Μιτζέλος, Ντάνασης 2, Ζαμπάρας 6, Κρινής 8

Τι μας άρεσε: Η μονομαχία Ορφανού – Καραμασιώτη, με τον Σάκη να οδηγεί τελικά την παρέα του στη νίκη!