50
Tseliguns 7 10 15 5 - 37 -
MnP 15 19 5 11 - 50 -

Καρδιοχτύπησαν αλλά πήραν την νίκη οι MnP!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι MnP και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από νωρίς. Με τα μεγάλα καλάθια του Καραμπά έφτιαξαν γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Tseliguns δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και παρά τα καλάθια του Αθανασιάδη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τις όμορφες συνεργασίες του Μόκκα και του Στρούζα κατάφεραν να πάνε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Tseliguns βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Φιλανθίδη και τον Χατζησυμεών, όμως τους πλήγωσε η κακή αμυντική τους λειτουργεία και στο ημίχρονο βρέθηκαν να κυνηγάνε με 17-34.

Στην τρίτη περίοδο ο διακόπτης γύρισε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Με βελτιωμένη άμυνα κοντά στη ρακέτα δυσκόλλεψαν τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση. Οι MnP δεν μπόρεσαν να βρούν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους και είδαν την διαφορά τους να μειώνεται. Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 32-39.

Στην τέταρτη περίοδο οι Tseliguns προσπάθησαν να συνεχίσουν την αντεπίθεση τους όμως η αστοχία από την γραμμή του τριπόντου έανε δύσκολο το έργο τους. Οι MnP εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 37-50.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Διονύσιος Στρούζας με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιχαήλ Αθανασιάδης πετυχαίνοντας 15 πόντους, μαζεύοντας 3 ριμπάουντ και κλέβοντας 2 μπάλες.

Tseliguns: Καφφές 3, Μήτογλου 2, Λόλας 3(1), Αθανασιάδης 15(2), Σταματάκης 2, Φιλανθίδης 4, Θεοδουλίδης 2, Κοϊου, Τσέος 2, Χατζησυμεών 4, Γιαγρίδης.

Mnp: Δ. Λάσκος 1, Μπουρλετσίκας, Μπασιακούλης, Καραμπάς 19, Γ. Λάσκος 3(1), Μόκκας 16(1), Παπαδόπουλος, Στρούζας 6, Γκρέκ, Κιοσέογλου 5(1).

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των Tseliguns να γυρίσουν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.