09/10/2020
Sparta BC 18 13 13 16 - 60 -
Mpaloniakos 11 6 17 22 - 56 -

Καρδιοχτύπησε η Sparta!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον έκτο όμιλο της D2-League η Sparta, καθώς κέρδισε τον μαχητικό Μπαλονιακό με 60-56 στο κλειστό του Κολωνού, παίζοντας με την φωτιά στα τελευταία λεπτά!

Καλύτερη ήταν η Sparta στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Μακρογιάννη και τρίποντα των Λοράνδου – Τρανούδη, προηγήθηκε με 12-3, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 18-11. Ο Λεβεντούρης και ο Κατσώνης με 4 πόντους ο καθένας και ο Σιδέρης από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι κιτρινόμαυροι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 30-13, μετά από 6 συνεχόμενους πόντους του Τηγάνη και 3 του Ταλάι. Το μόνο που κατάφερε ο Mpaloniakos ήταν να μειώσει στους 14, 31-17, με τον Λεβεντούρη να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους και τον Ζαγαριώτη να προσθέτει 2.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κασπαριάν έκανε την αντεπίθεσή του και με 6 πόντους του Κατσώνη και 5 του Λεβεντούρη, πλησίασε στους 5, 35-30. Ωστόσο, ο Τηγάνης απάντησε άμεσα για λογαριασμό των γηπεδούχων και με ακόμη 9 δικούς του πόντους, έβαλε τους Σπαρτιάτες στο +10, 44-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Sparta, υπό το βλέμμα πλέον του Κώστα Κοτρώνη, έπαιξε με την φωτιά, αφού από το +16 βρέθηκε στο +2, 56-54, 1:00 για την λήξη, με τους  Διαμαντόπουλο (5π), Λοράνδο (4π), Τηγάνη (3π) και Μακρογιάννη (3π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, οδηγώντας την ομάδα τους στην αγχωτική νίκη με 60-56! Για τους γκρι στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Χατζόπουλος (8π), Λεβεντούρης (6π), Κατσώνης (5π) και Παπαβασιλείου (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/23 βολές, 12/29 δίποντα και 7/42 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/25 βολές, 17/51 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος της Sparta ο Τηγάνης με 22 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 5/7 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος του Μπαλονιακού ο Λεβεντούρης με 21 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 8/15 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Sparta (Γιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος 8, Τρανούδης 3 (1), Τηγάνης 22 (2), Σπανίδης, Λοράνδος 8 (1), Ταλάι 5, Μουρούτης, Γιαννόπουλος, Μαυρούτσος, Μακρογιάννης 14 (3)

Μπαλονιακός (Κασπαριάν): Λεβεντούρης 21 (1), Σιδέρης 3 (1), Παναγιωτίδης 2, Κατσώνης 13, Παινέσης, Χατζόπουλος 10 (1), Χατζηδημητρίου, Ζαγαριώτης 4, Παπαβασιλείου 3

Τι μας άρεσε: Η τρομερή επιστροφή του Μπαλονιακού στο φινάλε του αγώνα!