01/02/2024
Δεν έχει 13 9 16 23 - 61 -
Puebla BC 7 13 19 17 - 56 -

Καρδιοχτύπησαν αλλά πήραν την νίκη οι Δεν Έχει!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με έντονη ενέργεια από την πλευρά των Δεν Έχει. Οι παίχτες της ειδικά ο Γιαννακούδης και ο Κοντολέων, έδειχναν αποφασισμένοι να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό στο γήπεδο. Με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικές επιθέσεις, οι Δεν Έχει κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με μικρή διαφορά, καθιστώντας το σκορ 13-7.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να προσφέρει αγωνία και ένταση, με τις δύο ομάδες να ανταγωνίζονται πυρετωδώς για κάθε πόντο. Οι πρωταγωνιστές των Δεν Έχει, Γιαννακούδης και Κοντολέων, συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις ικανότητές τους, ενώ οι παίχτες των Puebla, Καριοφύλλης και Μαυροχωρίδης, προσπαθούσαν να ανταποκριθούν. Το σκορ στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν 22-20 υπέρ των Δεν Έχει.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα στάδιο ανατροπής, καθώς οι Puebla κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι προς το όφελός τους. Οι παίχτες της ομάδας αυτής, εμπνευσμένοι από τον Καριοφύλλη και τον Μαυροχωρίδη, πραγματοποίησαν αποφασιστικές επιθέσεις και αμυντικά επιτεύγματα, προηγούμενοι με 38-39. Ο αγώνας έγινε ακόμη πιο σφιχτός και ενδιαφέρον.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Δεν Έχει διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν κερδίσει στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Οι Γιαννακούδης και Κοντολέων εξακολούθησαν να είναι οι πρωταγωνιστές, ενώ οι Puebla προσπάθησαν μέχρι το τέλος να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Ωστόσο, η αμυντική σταθερότητα και η αποτελεσματικότητα των Δεν Έχει διασφάλισαν τη νίκη για την ομάδα τους, με το τελικό σκορ να είναι 61-56.

MVP του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Κοντολέων ο οποίος κατάφερε να πετύχει Double Double έχοντας 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Puebla είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 17 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Δεν Έχει: Κοντολέων 10 (2) , Αλβανός 3 (1) , Παντάλης 11 (2) , Γιαννακούδης 18 (2) , Βασιλάκης , Κίκας 5 (1) , Πινακιώτης 2 , Μουλικάς 12

Puebla BC: Αλεξανδρίδης 7 (2) , Σουρμελίδης 7 (1) , Καριοφύλλης 17 (1) , Λαπαρίδης , Τσιάκαλης , Καπετανιος 8 , Τσίμπουρης 6 (2) , Μαυροχωρίδης 11