08/10/2023
Μίνωες 16 10 13 25 - 64 -
Peristeri Wardogs 2 10 5 16 - 33 -

Καρέ για τους Μίνωες!

Την μοναξιά της κορυφής του τέταρτου ομίλου της Development League απολαμβάνουν οι Μίνωες, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Peristeri Wardogs με 64-33 και έκαναν το 4/4!

Από πολύ νωρίς οι Μίνωες φάνηκε πως θα έχουν ένα ήρεμο βράδυ, καθώς με 5 πόντους του Τσολάκη, 4 του Αλτσαντζή και 3 του Συκά, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 16-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Νικολαρόπουλος μέσα από το ζωγραφιστό.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και με 4 νέους πόντους του Αλτσαντζή και δίποντα των Συκά, Βλάχου και Μάρκου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 26-12. Ο Βακολέτος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Peristeri Wardogs σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 είχαν οι Σοφός, Μυτιληναίος και Κώστας Καρακατσάνης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαστάμου κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 4 πόντους του Συκά και 3 του Βογιατζή, έφτασε στο +22, 39-17. Ο Θοδωρής Καρακατσάνης από την περιφέρεια και ο Μυτιληναίος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 39-17!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι Μίνωες έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-33, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αλτσαντζή, Κωνσταντίνου, Συκά, Παπαστάμου, Βλάχου και Μπαχά. Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θοδωρής Καρακατσάνης, Κώστας Καρακατσάνης, Καραπιπεράκης, Συνιόρογλου και Παπαδιώτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 26/57 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/6 βολές, 13/37 δίποντα και 2/30 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για τους Μίνωες ο Αλτσαντζής με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 7/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Καραπιπεράκης με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, ενώ πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 2, Αλτσαντζής 19 (1), Βλάχος 6, Βογιατζής 3, Κωνσταντίνου 8, Μάρκος 2, Μπαχάς 2, Παπαστάμος 4, Συκάς 11, Τσολάκης 7 (1)

Peristeri Wardogs (Σοφός): Βακολέτος 4, Καρακατσάνης Θ. 10 (1), Καραπιπεράκης 2, Καρακατσάνης Κ. 5 (1), Μυτιληναίος 4, Νικολαρόπουλος 2, Σοφός 2, Συνιόρογλου 2

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!