07/02/2024
L' Ovelha Negra 13 17 8 15 - 55 -
Leontario BC 15 9 18 15 - 57 -

«Καρδιοχτύπησε» το Leontario!

Μία τρομερή εξέλιξη είχε το παιχνίδι ανάμεσα σε L’ Ovelha Negra και Leontario, με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν τον Γρηγορόπουλο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση για να στείλει το παιχνίδι στη παράταση και να παίρνουν τη νίκη με 55-57. Με αυτή τη νίκη το Leontario πήρε βαθμολογική «ανάσα» και έκανε ένα ακόμα «βήμα» στη προσπάθεια για τη σωτηρία, φτάνοντας στο 8-9. Η L’ Ovelha Negra από την άλλη παρέμεινε στα χαμηλά με ρεκόρ 7-9.

Στα του παιχνιδιού, ο Δεδούσης έκανε πολύ καλή εκκίνηση για τους φιλοξενούμενους, κέρδισε αρκετές μάχες κοντά στην αντίπαλη ρακέτα και έτσι προηγήθηκαν 5-10. Λεπτό με το λεπτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Καραγιαννάκη, Γρηγορόπουλο και Κοκκινέλη πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 11-10. Τελικά το Leontario ήταν εκείνο που έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να δείχνει 13-15.

Στο ξεκίνημα  της δεύτερης περιόδου ο ρυθμός ήταν σαφώς πιο γρήγορος. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η L’ Ovelha Negra χτυπόντας στον αιφνιδιασμό, με τον Πάσχο να μοιράζει ασίστ και το σκορ έφτασε στο 24-23. Στα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τόσο καθαρό μυαλό, έκαναν αρκετά λάθη, με τους Πάσχο και Σηφακάκη να βρίσκουν πόντους για το 30-24, ενώ  ο Γρηγορόπουλος «μίλησε» τελευταίος και έγραψε το 32-24.

Η διακοπή φαίνεται πως επηρέασε τις δύο ομάδες, οι οποίες μπήκαν «μουδιασμένα» στη τρίτη περίοδο. Ειδικά η L’ Ovelha Negra χάλασε αρκετά τα ποσοστά της και έτσι το Leontario πήρε το προβάδισμα με τον Χατζησπύρου (35-36). Αρκετές φορές στη συνέχεια άλλαξε ο «οδηγός» στο σκορ, αλλά τα απανωτά τρίποντα των Βεργόπουλου και Ιωάννη Λάππα στις τελευταίες φάσεις της περιόδου έφεραν το Leontario στο 40-42.

Οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν ακόμα και στο +9(46-55), όμως η L’ Ovelha Negra δεν τα παράτησε. Κοκκινέλης και Κλεφτογιάννης βρήκαν σημαντικά καλάθια για το 50-55, ενώ ο Πλαγιαννάκος έκανε το 50-57. Με καλάθι του Κοκκινέλη, αλλά και τρίποντο του Γρηγορόπουλου το σκορ έφτασε στο 55-57. Κάπως έτσι το ματς έγινε «θρίλερ». Ο Πλαγιαννάκος δεν «κλείδωσε» τη νίκη καθώς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έτσι οι γηπεδούχοι είχαν μία τελευταία ευκαιρία είτε για παράταση, είτε για νίκη. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Γρηγορόπουλου ο οποίος βρέθηκε κάτω από την αντίπαλη ρακέτα, αλλά η προσπάθειά του δεν κατέληξε εντός καλαθιού. Έτσι το Leontario πήρε τελικά το ροζ φύλλο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 55-57.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δεδούσης με 16 πόντους, 1 ασίστ, 15 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τη L’ Ovelha Negra ξεχώρισε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η L’ Ovelha Negra μέτρησε 21/54 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 10/16 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ. Το Leontario είχε 15/42 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 9/18 βολές, 47 ριμπάουντ, 19 ασίστ, όπως και 6 κλέψιματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 21(3ρ.), Καραγιαννάκης 4(10ρ.), Κλεφτογιάννης 9(3ρ.), Κοκκινέλης 11(5ρ.), Λυμέρης 2(5ρ.), Πάσχος 6(8ρ.), Σηφακάκης 2(1ρ.), Σπάθης

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 5(1ρ.), Δεδούσης 16(15ρ.), Κορωνάκης, Κωνσταντιδέλης, Λάππας Β. 5(7ρ.), Πλαγιαννάκος 9(7ρ.), Λάππας Ι. 12(4ρ.), Τσιαντής 4(7ρ.), Χατζησπύρου 6(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη που πήρε στο τέλος το ματς.