23/03/2022
Kasonic Beers 16 16 11 7 - 50 -
Komic Mastoras BC 8 11 17 6 - 42 -

Kasonic Beers από την αρχή μέχρι το τέλος!

Το ένατο ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της D2-League πήραν χθες στον Κολωνό οι Kasonic Beers, καθώς στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής κέρδισαν τον Komic Mastora με 50-42 και παραμένουν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Kasonic Beers στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Μιχάλη Ζυγούρη, 4 του Ασημακόπουλου και τρίποντα των Προσηλιακού – Καρακωνσταντή, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 16-6, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-8, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Τσιώγκας, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Ακτύπης και 2 ο Μακρίδης.

Με τους Παπαντώνη και Λαουδιά να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Σπυράτο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια, ο Komic Mastoras πλησίασε στον πόντο, 20-19, 5:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί οι γκρι έβαλαν εκ νέου μπρος τις μηχανές τους και με 5 πόντους του Παπαδόπουλου, άλλους τόσους του Γιώργου Ζυγούρη και 4 του Προσηλιακού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 32-19!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μπύρες συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 5 νέους πόντους του Παπαδόπουλου και 4 του Ασημακόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 43-36. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν ζωντανούς στην διεκδίκηση του ροζ φύλλο αγώνα σε εκείνο το διάστημα οι Σπυράτος και Γιωτόπουλος με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kasonic Beers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με εύστοχες προσπάθειες των Παπαδόπουλου, Μιχάλη Ζυγούρη και Ασημακόπουλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 50-42. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπαντώνης (4π) και Τσιώγκας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 12/48 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 13/42 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp των Kasonic Beers ο Παπαδόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 2/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος του Komic Mastora ο Παπαντώνης με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Καρακωνσταντής 3 (1), Ασημακόπουλος 12, Προσηλιακός 7 (1), Ζυγούρης Μ. 6, Παπαδόπουλος 12 (2), Ζυγούρης Β., Ζυγούρης Γ. 10 (1), Γκόνης

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Αυγερινός 2, Σπυράτος 9 (2), Σερεβέτας, Γιωτόπουλος 3 (1), Τσιώγκας 4, Παπαντώνης 10, Μακρίδης 4, Ποθητός, Λαουδιάς 4, Ακτύπης 6

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Kasonic Beers, αλλά και η μαχητικότητα του Komic Mastora!