23/02/2020
Kasonic Beers 4 11 14 17 10 56 -
Athens Bucks 15 5 13 13 7 53 -

Kasonic Beers, o “φονέας των γιγάντων”!

Bράδυ Παρασκευής και στον Κολωνό για την 13η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της Development ΙΙ League  οι Kasonic Beers(6-6) υποδέχθηκαν τους  πρωτοπόρους Athens Bucks (11-1) και παίζοντας εξαιρετικά μετά τα πρώτα 15 λεπτά υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους στην πρώτη τους ήττα για το 2020 και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα !

Η αρχή του αγώνα πάντως έδειχνε άλλα πράγματα. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην σκόραραν πρώτοι , αλλά ήταν καταιγιστικοί  και με σερί 0-15 από τους Φωτεινό (3) Γιουρνά (3),Χάλαρη(3) & Αμανατίδη, Ζώταλη και Σπυριδώνη από ένα καλαθάκι πήγαν σε διψήφια διαφορά αφού από τους αντιπάλους τους μόνο οι Σιαμόπουλος και Γ.Ζυγούρης βρήκαν στόχο για το 4-15 της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά κρατήθηκε για πέντε ακόμα λεπτά σε αυτά τα επίπεδα χάρη στους Δανιά & Σιμωτά με τους γηπεδούχους να ξεκινούν την αντεπίθεση τους με πρωτοστάτη τον Προσηλιακό (7π με ένα τρίποντο) και καλάθια από τους Γ. Ζυγούρη & Γκόνη & με σερί 0-7 μείωσαν στους 4 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 15-20.

Το σκηνικό ισορροπίας που διαφαινόταν συντηρήθηκε και μετά την ανάπαυλα με το συγκρότημα του Γκορίτσα ωστόσο να κρατά μια απόσταση 4-5 πόντων χάρη κυρίως στους Σπυριδώνη(6) & Ζώταλη(4) όσο στον αντίποδα ο Γ. Ζυγούρης(9π με ένα τρίποντο) μαζί με τον Παπαδόπουλο κρατούσαν την ομάδα τους κοντά. Σκορ τρίτης περιόδου 29-33.

Τα “Κασόνια” μπήκαν αποφασισμένα στην τέταρτη περίοδο και επανέκτησαν προσωρινά το προβάδισμα λίγο μετά το πεντάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Προσηλιακό (5), για πρώτη φορά μετά το πρώτο καλάθι του αγώνα,  ωστόσο ο Ζώταλης(7) αντέδρασε με τα “Ελάφια” να μπαίνουν στο τελευταίο δίλεπτο στο +5(37-42) μετά από καλάθια των Σπυριδώνη (4) και Αμανατίδη . Οι αντίπαλοι τους μείωσαν αμέσως όμως με layup από τους Αχιλαδέλη(2) & Παπαδόπουλο(4) αλλά οι “μπλε” ανταπόδωσαν με τον Ζώταλη και βολές του Σπυριδώνη φτάνοντας στο +5 (41-46) στα 14.2” . Η ολύμπια ψυχραιμία του Γ.Ζυγούρη με 3/3 βολές στο φάουλ που κέρδισε συνάμα με την αστοχία του Ζώταλη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας  έδωσαν την ευκαιρία στον Σιαμόπουλο να ευστοχήσει ισοφαρίζοντας με τη λήξη για να οδηγηθούμε στο έξτρα πεντάλεπτο !

Εκεί όπου οι γηπεδούχοι έχοντας το ψυχολογικό boost  και παρά το πρώτο καλάθι του Φωτεινού(4) ,  με τον Προσηλιακό(5) να συνεχίζει το ίδιο καλά πήραν κεφάλι και δεν ξανακοίταξαν πίσω φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη με 56-53 διατηρώντας την πέμπτη  προνομιούχο θέση !

Mvp του αγώνα και των νικητών ο γεμάτος ενέργεια με στατιστική Αντετοκούνμπο Γιώργος Ζυγούρης (20π, 11ρ,5ασ, 6κλ & 8 λάθη). Καλύτερος των αντιπάλων τους  ήταν ο  σέντερ Μάκης Αμανατίδης (6π,12ρ,1ασ,3κλ & 3λάθη)

Η στατιστική παρουσιάζει την εικόνα του ντέρμπυ στο παρκέ. Οι νικητές εκτέλεσαν  καλύτερα εντός πεδιάς  (31-24%),  υστερώντας ελάχιστα από μακριά, (15-17% τρίποντα) αλλά και στις βολές (39-54% ) έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ (44-60) αλλά τα πήγαν καλύτερα στη δημιουργία (9-6 ασιστ) και έκαναν λιγότερα λάθη (21-23) παρότι είχαν δύο λιγότερα κλεψίματα (12-14).

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.) :  Προσηλιακός 16(2), Παπαδόπουλος 11 (12ρ), Ζυγούρης Ε. 1, Ζυγούρης Γ. 20(1), Αχιλαδέλης 2, Σιαμόπουλος 4(11ρ),Παρασκευόπουλος,  Γκόνης 2

Athens Bucks(Γκορίτσας) :  Ζώταλης 13 (1), Αγγέλου, Σιμωτάς 2, Σπυριδώνης 12 (9ρ), Χάλαρης 3 (7ρ), Δανιάς 2(10ρ), Γιουρνάς 8(2τρ, 10ρ, 3κλ), Αμανατίδης 6, Κικάκης, Φωτεινός 7(1τρ, 8ρ, 1κοψ)

Τι μας άρεσε : Απίθανη αναμέτρηση με ανατροπές επί ανατροπών, αρκετά καλό τέμπο ανά διαστήματα , το πάθος να περισσεύει & με τις ομάδες να τα δίνουν όλα !

Τι δεν μας άρεσε : Τα ποσοστά στο μακρινό σουτ που αμφότερα χρήζουν βελτίωσης (μόλις 7/43 τρίποντα) & οι 9/23 βολές των νικητών.