05/03/2023
Kasonic Beers 15 10 21 8 - 54 -
Space Jam 9 7 19 8 - 43 -

Kasonic Beers vs Γκέος σημειώσατε άσσο !

Επιστροφή στις νίκες για τους Kasonic Beers, καθώς το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall επικράτησαν των Space Jam με 54-43, φτάνοντας τις 16 νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development League και παραμένοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Χρήστο Γκέο που σταμάτησε στους 27 πόντους (με double-double), αλλά ήταν απελπιστικά μόνος επιθετικά από πλευράς Space Jam. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους μετέπειτα νικητές που μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, χάρη στους Καρακωνσταντή (5π.), Χατζημιχαήλ (4π.), Γ. Ζυγούρη (3π.) και Προσηλιακό (3π.). Οι Space Jam απάντησαν με Γκέο (3π.), Μαυροσκότη (3π.) και Φώτη (2π.) παραμένοντας σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-9.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Kasonic να διατηρούν τα ηνία, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάζουν με την απόδοσή τους. Κόκκαλης (4π.), Χατζημιχαήλ (3π.) και Προσηλιακός (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Αλεξανδρή (3π), Γκέο (2π.) και Θεοδωρόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-16.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα βελτιώθηκε εκατέρωθεν με το επιμέρους σκορ να γράφει 21-19. Ο αρχηγός των γηπεδούχων Γ.Ζυγούρης (12π.) βρήκε ρυθμό οδηγώντας επιθετικά την ομάδα του, ενώ στην αντίπερα όχθη το επιθετικό κρεσέντο του Γκέου (14π.) διατήρησε τις ελπίδες των Space Jam. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 21-19.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-8. Ο Γκέος (8π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, όμως οι Kasonic επικράτησαν χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα και με τους Καρακωνσταντή (3π.), Προσηλιακό (3π.) και Χατζημιχαήλ (2π.) να ξεχωρίζουν στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kasonic Beers είχαν 11/41 δίποντα, 9/37 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Space Jam είχαν 11/43 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Χατζημιχαήλ με 11 πόντους, έχοντας 5/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Γκέος με 27 πόντους και double-double, έχοντας 8/21 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Kasonic Beers (Ζυγούρης) : Γεωργακλής, Ζυγούρης Μ. 2, Ζυγούρης Γ. 16 (4), Καρακωνσταντής 8 (2), Κόκκαλης 6, Παπαδόπουλος 3 (1), Προσηλιακός 8 (2), Χατζημιχαήλ 11.

Space Jam (Μαυροσκότης) : Αλεξανδρής 3 (1), Γιακουμής, Γκέος 27 (1), Θεοδωρόπουλος 5, Μαυροσκότης 6 (2), Παπαχαρίσης, Πέτσας, Φώτης 2.

Τι μας άρεσε : Ο επιθετικός ρυθμός των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο.