11/10/2021
Friends 5 9 8 11 - 33 -
Το Τρίτο Φύλο 11 6 9 12 - 38 -

Καστρίνιος και 1-0 για το Τρίτο Φύλο

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Development 2 το Τρίτο Φύλο που κέρδισε στο κλειστό των Μελισσίων τους Friends με σκορ 38-33.
Από το πρώτο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 9-0 με τους Δεληγιάννη, Μοίρα και Καρυτιανό να σκοράρουν.Οι Friends αντέδρασαν και μείωσαν με το τέλος του δεκαλέπτου σε 11-5 με τον Ισαάκ να σημειώνει 3 και τον Οικονομίδη 2 πόντους.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Friends βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους. Δέχτηκαν μόλις 6 πόντους και κατάφεραν να μειώσουν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους 3, 17-14 με τους Σχοινοπλοκάκη και Τσαλαβούτα να σημειώνουν από 3 πόντους. Για το Τρίτο Φύλο που είχε κολλήσει επιθετικά, 2 πόντους έβαλε ο Μοίρας και 2 ο Καστρίνιος.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να έχει πολύ κακό ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 9-8 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Τρίτου Φύλου, που ανέβασε την διαφορά του στους 4, 26-22. Καρυτιανός από την μία με 6 πόντους και Οικονομίδης 5.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Ο Νίκος Καστρίνιος, ήταν καθοριστικός με 2 πολύ μεγάλα σουτ κι έτσι το Τρίτο Φύλο πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 38-33. Για τους Friends, που πάλεψαν μέχρι τέλους, σκόραραν με συνέπεια, Οικονομίδης, Δομίνικος και Οββαδίας.
MVP του παιχνιδιού ήταν ο Γιάννης Καρυτιανός με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Οικονομίδης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.
Συνολικά οι Friends είχαν 12/47 εντός πεδιάς, 5/19 τρίποντα και 4/14 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα κι έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 14/54 εντός πεδιάς, 3/20 τρίποντα και 7/18 βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες.
Friends (Τσαλαβούτας): Οββαδίας 5, Πεντότης, Τσαλαβούτας 3, Μπρεδάκης 2, Μεγρέμης, Ράπτης 2, Σχοινοπλοκάκης 3, Διαμαντής 3, Οικονομίδης 11, Ιζάακ 4.
To Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Παντελής 1, Δεληγιάννης 3, Καστρίνιος 10, Γεωργάκης 2, Μοίρας 9, Πανάγος 3, Τσανικίδης, Καρυτιανός 10.
Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι με πολύ ωραίο κλίμα!