51
Salo Nics 20 11 17 14 - 62 -
86ers 6 17 17 11 - 51 -

Κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση οι Salo Nics!

Ο αγώνας μεταξύ των Salo Nics και των 86ers ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οι Salo Nics κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από την αρχή. Οι Τέντσος, Πατίκας και Τούτσαρης επέδειξαν απόλυτη ανυποχώρητη άμυνα, καθοδηγώντας την ομάδα τους σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 20-6 υπέρ των Salo Nics. Η αμυντική τους στρατηγική αποτελεί τον πυλώνα για την πρωτοπορία τους, αφήνοντας τους αντιπάλους τους να αναρωτιούνται πώς να την αντιμετωπίσουν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι 86ers προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, κάτι που εν μέρη το κατάφεραν καθώς κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά που είχαν χτίσει οι Salo Nics. Οι Χαρισμιάδης, Φραγγής και Γερολυμάτος επιδεικνύουν εκτελεστικές ικανότητες που ξεπερνούν την άμυνα των Salo Nics. Η ένταση στο γήπεδο αυξάνεται, καθώς οι δύο ομάδες ανταλλάσσουν επιθέσεις και αντεπιθέσεις και με το σκορ να δείχνει 31-23 υπέρ των Salo Nics.

Το τρίτο δεκαλέπτο ήταν μια περίοδος υψηλής έντασης και αμφίρροπης μάχης μεταξύ των δύο ομάδων. Οι Salo Nics παρέμεναν στο προβάδισμα καθώς οι 86ers προσπάθησαν να μειώσουν με εντυπωσιακές επιθέσεις. Οι Χαρισμιάδης και Γερολυμάτος συνέβαλαν σημαντικά στην επιθετική προσπάθεια για μείωση της διαφοράς στο σκορ. Στο τέλος του ισορροπημένου τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν αμφίρροπο, με τους Salo Nics να προηγούνται με 48-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Salo Nics επέδειξαν αποφασιστικότητα και πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι Τέντσος, Πατίκας και Τούτσαρης συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με εξαιρετικές επιδόσεις, ενώ η άμυνα τους απέκλεισε κάθε προσπάθεια αντίστασης από τους 86ers. Με σκορ 62-51 στο τέλος του αγώνα, οι Salo Nics κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Άξιος MVP είναι ο Αθανάσιος Τέντσος ο οποίος πέτυχε 22 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους 86ers είναι ο Κυριάκος Γερολυμάτος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Salo Nics: Καρακίτσας 2, Μιχαηλίδης, Πατίκας 23(2), Πούλιος 4, Στεργιόγλου 2, Τάσσιος, Τέγος 2, Τέντσος 22(6), Τούτσαρης 7(2), Τσούγκας

86ers: Γερολυμάτος 15, Καλιάτσος 2, Καρακώστας, Κουτζιάμπασης 4, Μουτσέλης 3(1), Συμεωνίδης 8(2), Φραγγής 6, Χαρισμιάδης 13