30/10/2022
Sun City Spurs 21 19 19 27 - - -1
Peristeri Trelleborg 5 21 14 10 - 20 -

Καταιγιστικοί οι Sun City Spurs!

Το βραδάκι της Κυριακής 30 Οκτωβρίου στο Athens Sports Hall, οι Sun City Spurs με γεμάτο το οπλοστάσιο τους και τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια(15), δεν συνάντησαν καμιά δυσκολία από την αποδεκατισμένη Peristéri Trelleborg,φτάνοντας σε μία άνετη νίκη με 86-50.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν οι Spurs στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και σκοράροντας κατά ριπάς από την περιφέρεια με πέντε τρίποντα(Πάλλης 2,Μαγγωνάκης,Χατζηγεωργιάδης,Μελισσάρης) ξέφυγαν 21 – 5. Για την αποδεκατισμένη Trelleborg, ξεχώρισε ο Τύρος με 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με το δίδυμο Δρακόπουλο με 8-Τύρο με 7 πόντους να τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα κατάφεραν να μειώσουν προσωρινά. Τα Σπιρούνια συνέχιζαν να πυροβολούν από τα 6.75 με Πάλλη, Κυπριανό, Μαγγωνάκη και Μπούκουρα να βάζουν από ένα, για το 40 – 26 του πρώτου ημιχρόνου.

Σε χαμηλό τέμπο, κυλούσε η τρίτη περίοδος, με το σκορ όμως να πηγαίνει ψηλά και τους γηπεδούχους να κρατούν διψήφια διαφορά (59 – 40).Ο Χατζηεωργιάδης πήρε το όπλο του με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, με τον Πάλλη να ακολουθεί από κοντά με 6, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δρακόπουλος με 10 πόντους, με τον Τύρο να προσφέρει 4.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν ξεκολλούσαν το πόδι από το γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Μελισσάρη που πέτυχε 10 πόντους, με βοήθειες από Βροντάκη(4), Καραγιαννάκη(4) και τρίποντο του Κυπριανού,έφτασαν στο τελικό 86-50! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Περιστεριώτες που το είχαν παρατήσει, πέτυχαν 10 πόντους με Τύρο και Παύλου να πετυχαίνουν από 5 έκαστος.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μαγγωνάκης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τύρος με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Spurs είχαν 19/38 δίποντα, 15/38 τρίποντα, 3/5 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Η Trelleborg είχε 18/53 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Βροντάκης 4, Γιουλούντας, Καραγιάννης, Καραγιαννάκης 8(7ρ.), Κυπριανός 8, Μαγγωνάκης 14(7ρ.), Μελισσάρης 16, Μπούκουρας 5(7ρ.), Πάλλης 17, Φώτος 2 , Χατζηγεωργιάδης 12.

Peristéri Trelleborg(Βαγενάς): Δρακόπουλος 18(8ρ.), Παύλου 8(8ρ.) Τάτσης 2(7ρ.), Τσίντζας 3, Τύρος 19(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Το passing game και ο καταιγισμός τριπόντων των Spurs!