28/03/2023
Gladiators 11 10 26 23 - 70 -
Hellenic Energy 8 15 12 12 - 47 -

Καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο οι Gladiators!

Το βράδυ της Τρίτης 28 Μαρτίου στο Basketaki Arena, τα ΕΛΠΕ προέβαλαν μεγάλη αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Gladiators ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, έφτασαν άνετα στην επικράτηση με 70 – 47, παραμένοντας στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τους Gladiators ελαφρώς καλύτερους να προηγούνται 11 – 8. Πρίτσος με 6 και Τσακίρης με 4 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ για τα ΕΛΠΕ ξεχώρισε ο Προκοπίδης με 5 πόντους με τον Διακουμή να σκοράρει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα κυρίως με το δίδυμο Τσακίρη - Ρούσσου που είχαν κάποιες πολύ όμορφες συνεργασίες, όμως τα ΕΛΠΕ με κυρίαρχο μέσα στη ρακέτα τον Σκαρπέλη με 7 πόντους και τον Γιαννίμπα πρώτο βιολί στην περιφέρεια με 5 , έφεραν το ματς στα ίσια(23-23) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Gladiators ήταν καταιγιστικοί στην τρίτη περίοδο σκοράροντας ακατάπαυστα και με τον Ρούσσο να δίνει το έναυσμα με 7 συνεχόμενους πόντους, τον Νάννο να σκοράρει δις από την περιφέρεια και τους Ψαράκη - Μισιχρόνη να βάζουν το λιθαράκι τους με 4 έκαστος, έστειλαν την διαφορά ακόμα και στο + 16. Τα ΕΛΠΕ βρήκαν λύσεις μετά το πρώτο πεντάλεπτο με τρίποντα από Σκαρπέλη, Θεάκο και 4 πόντους του Γιακουμή, μειώνοντας 47 – 35.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο κυλούσε και η τέταρτη περίοδος, με τα ΕΛΠΕ να θέλουν αλλά να μην μπορούν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, με τον Σκαρπέλη να ξεχωρίζει με 8 πόντους και τους Gladiators που έβγαζαν γούστα στο παρκέ να ολοκληρώνουν με 70 – 47 την ευρεία νίκη τους, με τριάδα φωτιά τους Ρούσσο(6), Μισιχρόνη (5) και Τσακίρη(4).

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σκαρπέλης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Gladiators είχαν 25 / 51 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Τα ΕΛΠΕ είχαν 8 / 36 δίποντα, 7 / 19 τρίποντα, 10 / 17 , κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Gladiators(Ρούσσος): Αναστασόπουλος 5, Βαταλίδης, Δάσκαλος, Λαδάς 2, Μισιχρόνης 13, Νάννος 6, Πρίτσος 8, Ρούσσος 14, Τσακίρης 15, Ψαράκης 7(8ρ.).

ΕΛΠΕ(Προκοπίδης): Γιαννίμπας 9, Διακουμής 7, Θεάκος 3, Καλαρίδης 4(9ρ.), Κυπραίος, Προκοπίδης 5, Σκαρπέλης 19(10ρ.), Στάθης.

Τι μας άρεσε: Οι φοβερές συνεργασίες που έβγαλαν οι Gladiators με Ρούσσο και Τσακίρη.