23/09/2019
Aguanile 30 15 21 26 - 92 -
Mpaloniakos 6 16 11 9 - 42 -

Καταιγιστική η Aguanile!

Με το εκκωφαντικό 92-42 επί του ελλιπέστατου Μπαλονιακού ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 13ο όμιλο του Basketaki Cup η Aguanlie, δείχνοντας έτσι πως έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην δεύτερη φάση του θεσμού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Aguanile, καθώς με 10 πόντους του Συκαρά, 7 του Καλαφάτη, 6 του Γκέγκιου, 4 του Σιμιτσόπουλου και 3 του Χρυσοσπάθη, προηγήθηκε με 30-6 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Χάρης Κατσώνης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο ο Mpaloniakos κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και έτσι η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, 45-22, με τον Λεβεντούρη να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να σκοράρει 8 πόντους. Για τους γηπεδούχους στην δεύτερη περίοδο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Συκαράς και Καλαφάτης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Aguanile αποφάσισε να ανεβάσει εκ νέου στροφές και με δράστες τους Σιμιτσόπουλο (8π), Αργυριάδη (4π) και Καλαφάτη (3π), έφτασε στο +40, 65-25. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 33, 66-33, με τους Χάρη Κατσώνη (7π) και Γιώργο Κατσώνη (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι! Σκορ τρίτης περιόδου 66-33!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους βυσσινοί να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 92-42, έπειτα από 9 πόντους του Αργυριάδη, 5 του Κόρρα και 4 του Συκαρά. Μοναδικός διασωθέντας για τον Μπαλονιακό στα τελευταία λεπτά ήταν ο Λεβεντούρης με 9 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 33/61 δίποντα και 7/17 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 25 (!) ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 12/44 δίποντα 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν  37 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Mvp για την Aguanile ο Συκαράς με 20 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 1 τάπα και 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τον Μπαλονιακό ο Λεβεντούρης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές, 5/12 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 2 λάθη.

Aguanile (Κόρρας): Χρυσοσπάθης 9, Σιμιτσόπουλος 16, Κόρρας 7 (1), Καλαφάτης 13 (3), Τασούλας 4, Συκαράς 20 (2), Γιαγληκάκης 2, Γκέγκιος 8, Αργυριάδης 13 (1)

Μπαλονιακός (Σιδέρης): Γούπιος 2, Λεβεντούρης 17 (2), Λιόντος 2, Κατσώνης Γ. 3, Σιδέρης 3, Κατσώνης Χ. 15 (1)

Τι μας άρεσε: Οι 25 ασίστ που μοίρασαν οι νικητές, όπως επίσης και το «επιθετικό κρεσέντο» του Γιαγληκάκη!