16/12/2021
Bar Χελώνα - - - - - 46 -
Think Digital - - - - - 48 -

Καταιγιστική Think Digital Group και 6η σερί νίκη!

BarΧελώνα και Think Digital Group αναμετρήθηκαν το βράδυ της Πέμπτης στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής. Όπως είχαμε προβλέψει και στην αρχή του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να αγωνίζονται με ελλείψεις. 46-48 ήταν το τελικό σκορ με την TDG να σημειώνει την νίκη νούμερο 6 στο πρωτάθλημα της Development League. Άτυχη για ακόμα μία φορά η BarΧελώνα που έχασε 3ο παιχνίδι στον πόντο-καλάθι!

Χάρμα οφθαλμών ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα κυρίως από πλευράς σκοραρίσματος. 16-15 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου με τις 2 ομάδες να ανταλλάσσουν συνεχώς καλάθια. 7 σερί πόντους πέτυχε ο Χρυσοβέργης για τις «χελώνες», ενώ 2 τρίποντα είχε ο Γεωργακόπουλος από πλευράς TDG. Άξιο αναφοράς το τρίποντο του Κανούτου με ταμπλό από τα 7 μέτρα!

Στο +5 έφτασαν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο. Με τον Χρυσοβέργη να φτάνει συνολικά τους 11 πόντους και τον Σταθόπουλο να προσθέτει 5, οι «χελώνες» έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. 6 πόντους είχε ο Καπερώνης για τους φιλοξενούμενους. 31-26 έγραφε το scoreboard στην λήξη του α΄ημιχρόνου!

Στην αντεπίθεση πέρασε η αποδεκατισμένη αρμάδα του Καπερώνη στο 3ο δεκάλεπτο. Με οδηγούς Καπερώνη και Γεωργακόπουλο που πέτυχαν 7 και 5 πόντους αντίστοιχα, η Think Digital πέρασε μπροστά στο σκορ. Ακόμα 5 πόντους πέτυχε ο Σταθόπουλος για της εκτός τόπου και χρόνου BarΧελώνα. 8-14 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Με την διαφορά στον πόντο υπέρ των φιλοξενούμενων όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα. Μπορεί η Bar να προσπάθησε και να έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά η TDG με οδηγό τον Γεωργακόπουλο σημείωσε την νίκη νούμερο 6 σε διάστημα 7 αγώνων. 46-48 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα. Όλους τους πόντους των γηπεδούχων τους πέτυχε ο Σινογιώργος (7), ενώ 4 πόντους είχε ο Γεωργακόπουλος για τους νικητές!

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ (1-10), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά! Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σινογιώργος με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ (3-2) και 1 λάθος σε 25:09 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 16/46 δίποντα (34,8%), 3/15 τρίποντα (20%), 5/17 βολές (29,4%), 41 ριμπάουντ (11-30), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη. Η Think Digital Group είχε 11/28 δίποντα (39,3%), 7/29 τρίποντα (24,1%), 5/13 βολές (38,5%), 37 ριμπάουντ (6-31), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 16 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός): Χρυσοβέργης 13 (7 ριμπ), Παπαδόπουλος, Κασιμάτης, Σινογιώργος 9, Σπανός 7 (8 ριμπ), Σταθόπουλος 12, Σωτηρόπουλος 5.

Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης 17 (8 ριμπ), Σταγκίδης 6 (7 ριμπ), Κανούτος 3, Μαρίνης 5 (7 ριμπ), Καραμπάλης, Γεωργακόπουλος 17 (11 ριμπ).

Key player: Ο παράγοντας Χ στην νίκη της Think Digital ήταν ο Παναγιώτης Καπερώνης που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ (2-6)!

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο-βόμβα του Κώστα Κανούτου από τα 7 μέτρα!