06/01/2024
Porto Raftors 9 11 6 14 - 40 -
Khazad Dooms 17 19 18 9 - 63 -

Καταιγιστικοί Khazad Dooms!

Απόγευμα Σαββάτου 6 Ιανουαρίου στην Basketaki Arena, οι Khazad Dooms κάνοντας πολύ γεμάτη εμφάνιση, επιβεβαίωσαν την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκονται και πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους απέναντι στους αγνώριστους Porto Raftors με 40 – 63.

Οι Khazad Dooms μπήκαν με μεγάλη διάθεση στο παιχνίδι, έδωσαν πολύ γρήγορο ρυθμό και με πρώτο βιολί τον Λυγερό με 8 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Ντζερεμέ(4), ξέφυγαν με 9 – 17. Οι Porto Raftors που έτρωγαν πολύ εύκολους πόντους στην άμυνα, είχαν μπροστάρη τον Παπαγιαννάκο με 4 πόντους, με τον Σιαχάμη να προσφέρει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν στο ίδιο τέμπο, επέβαλαν απόλυτα τον δικό τους ρυθμό και με το δίδυμο Ράντου με 8 και Σχοινά με 5 πόντους αντίστοιχα να κάνουν σμπαράλια την άμυνα της αντίπαλης ομάδας, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 36. Στο στρατόπεδο των γηπεδούχων που αντιμετώπιζαν προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, Σιαχάμης και Σουγιουλτζής πέτυχαν από 3 πόντους.

Το ποτάμι δε γύριζε πίσω και οι Khazad Dooms φρόντισαν να το επιβεβαιώσουν για ακόμα ένα δεκάλεπτο. Η άμυνα παρέμενε σφιχτή και οι Σχινάς με 7 πόντους και Ράντος με δύο τρίποντα δεν άφηναν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους τυπικά γηπεδούχους, ενώ στη φτωχή συγκομιδή των Porto Raftors, Σαβίτσκι και Μπαντουβάκης πέτυχαν από ένα καλάθι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Dooms κατέβασαν ρυθμό με τον Ράπτη μόνο να ξεχωρίζει με 4 πόντους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Γιάννη – Παππαγιαννάκο με 5 πόντους έκαστος, να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις και να μειώσουν στο τελικό 40 – 63.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Σχινάς με 16 πόντους, 23 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Καλδέλης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Porto Raftors είχαν 10 / 34 δίποντα, 4 / 28 τρίποντα, 8 / 19 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι Dooms είχαν 22 / 57 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Porto Raftors(Σιαχάμης):Γιάννης 5(8ρ.), Καλδέλης 6(10ρ.), Καραγιάννης 2, Μπαντουβάκης 2, Παπαγιαννάκος 9, Σαβίτσκι 7, Σιαχάμης 6, Σουγιουλτζής 3.

Khazad Dooms(Σχινάς):Κασαπάκης 2, Λυγερός 14(13ρ.), Ντζερεμές 4(7ρ.), Ράντος 15, Ράπτης 12(8ρ.)Σχινάς 16(23ρ.).