14/09/2020
Old Stars 3 4 7 8 - 22 -
Athens Crips 16 26 13 23 - 78 -

Καταιγιστικοί οι Athens Crips!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν την πρεμιέρα τους στον έβδομο όμιλο του Basketaki Cup οι Athens Crips, καθώς επικράτησαν εύκολα των Old Stars με 22-78 στο κλειστό του Κολωνού.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε για λογαριασμό των Old Stars ο Καπράλος από την περιφέρεια, δίνοντας για πρώτη και τελευταία φορά το προβάδισμα στην ομάδα του, καθώς οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 16-0 σερί και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13, 3-16. Ο Λάντζας με 7 πόντους, ο Γιγουρτάκης με 4 και ο Κουγιουμτζόπουλος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισαν οι Athens Crips και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 13 πόντους του Γκουγκούση. 4 του Argy και 4 του Σμυρλή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 35 πόντων, 7-42. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στην δεύτερη περίοδο σημείωσε ο Γεωργούσης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Τζιόπας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Παπαδόπουλου να φτάνει στο +41, 14-55, μετά από 8 πόντους του Γιγουρτάκη και 4 του Argy. Για τους γηπεδούχους ο Καπράλος σημείωσε 5 πόντους σε εκείνο το σημείο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Δρακόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 14-55!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Athens Crips να επικρατούν με 22-78, έπειτα από 10 πόντους του Λάντζα και 5 του Argy. Ο Καπράλος ήταν αυτός που ξεχώρισε και στα τελευταία λεπτά για την ομάδα του Κουσκούνη με τους 5 νέους πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 4/41 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/26 βολές, 27/65 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 69 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Old Stars ο Καπράλος με 13 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 3/11 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Athens Crips ο Λάντζας με 20 πόντους, έχοντας 6/9 βολές και 7/11 δίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα με την σειρά του.

Old Stars (Κουσκούνης): Γεωργούσης 4, Δουκάκης, Λεντζής, Καπράλος 13 (2), Τζιόπας 1, Τζώρτζος 2, Πέτρου, Δρακόπουλος 2, Τσουμπάρας

Athens Crips (Μαρακάκης): Κουγιουμτζόπουλος 9, Σμυρλής 4, Γκουγκούσης 16 (2), Παπαδόπουλος 2, Argy 13 (1), Κουρκουλής, Λάντζας 20, Γιγουρτάκης 14

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που εμφάνισαν οι Athens Crips, καθώς δεν κατέβασαν ταχύτητα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού!