29/11/2021
Hurricanes 17 20 23 19 - 78 -
The Roots 13 7 2 12 - 34 -

Καταιγιστικοί οι Hurricanes!

Το Σάββατο το απόγευμα στο Basketaki Arena, οι Hurricanes έπαιξαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση με τρεις παίχτες να κάνουν double double (Χάρος, Βλάχος, Ταμιωλάκης),επικρατώντας πολύ εύκολα με το ευρύ 78-34 απέναντι στους αγαπημένους Roots!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Hurricanes ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με πρωταγωνιστές τους Χάρο με 7 πόντους και Βλάχο με 4 , είχαν προβάδισμα με 17 – 13. Για τους Roots που έβρισκαν λύσεις από την περιφέρεια , δύο τρίποντα έβαλε ο Φορίπης και 5 πόντους ο Λουλουργάς.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκε η ομάδα του Κοσσυβάκη στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βλάχο με 9 πόντους, αλλεπάλληλες ασίστ και ριμπάουντ και τον Ηλιού από κοντά με 6 πόντους , έστειλαν την διαφορά στους 17(20-37). Οι Roots που αντιμετώπιζαν επιθετικό πρόβλημα, πέτυχαν μόνο ένα τρίποντο με τον Λουλουργά και δύο καλάθια με Ζαμπέλη και Γούλα.

Καταιγιστικοί ήταν οι Hurricanes στην τρίτη περίοδο. Πίεσαν πολύ στην άμυνα έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες και δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Ζαμπέλη. Στην επίθεση είχαν απόλυτο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Χάρο με 15 πόντους, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 38(60-22)!

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ανοιχτό και είχε και το μεγαλύτερο επιμέρους σκορ. Οι Roots Βρήκαν 12 πόντους με Γούλα, Ζαμπέλη να έχουν από 4 και τρίποντο του Βασιλομπίλαρου, ενώ οι γηπεδούχοι με πρώτα βιολιά τους Ηλιού και Ταμιωλάκη που έβαλαν από 8 πόντους έκαστος, υπέγραψαν το τελικό 78 – 34.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Χάρος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσουτσάνης με 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Hurricanes είχαν 32 / 67 δίποντα, 3 / 8 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 29 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι Roots είχαν 9 / 33 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 1 / 2 βολές, κατέβασαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη.

Hurricanes(Κοσσυβάκης): Χάρος 22(10ρ,8 ασίστ), Παπαδημητρίου 4, Ταμιωλάκης 12(12ρ.), Ηλιού 22(7ρ.), Βασιλειάδης 2, Βλάχος 13(10ρ.), Μακρής 3(9ρ.).

Roots(Σοκολάκης): Γούλας 2, Ζαμπέλης 9, Τσουτσάνης (7 ρ.), Λουλουργάς 10, Παντελάτος 4, Σοκολάκης 3, Φορίπης 6 .

Τι μας άρεσε: Τα περίτεχνα καλάθια του Χάρου!