22/09/2020
New York Fix 15 22 13 16 - 66 -
G-vana 10 8 8 12 - 38 -

Καταιγιστικοί οι New York Fix!

Δύο στα δύο για τους New York Fix στον 15ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς κέρδισαν εύκολα την G-Vana με 66-38 και την τελευταία αγωνιστική θα κριθούν όλα για την πρόκριση κόντρα στο Μπυροβολικό.

Με τους Σεΐζη και Riki Riki να εμφανίζονται ορεξάτοι στο ξεκίνημα του αγώνα με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι New York Fix προηγήθηκαν με 15-10. Από ένα τρίποντο έβαλαν για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά οι Ψωμιάδης και Λιάνας, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Pecani και Χαλτούπης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Riki Riki ήταν ασταμάτητος και με ακόμη τρεις τρίποντες βόμβες του, 4 πόντους του Σεΐζη και τρίποντο του Χαμπεσή, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 37-18. Δεν μπόρεσε η G-Vana να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 νέους πόντους του Ψωμιάδη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι New York Fix, αφού με 5 πόντους του Καλπακίδη, 3 του Παναγόπουλου και τρίποντο του Riki Riki, έφτασαν στο +24, 50-26. Ο Λιάνας με 4 πόντους και οι Μαχλάς – Ψωμιάδης από 2 πόντους ο καθένας βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους Τζαμαϊκανους σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 50-26!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Fix να επικρατούν με 66-38, μετά από δύο τρίποντα του Καλπακίδη και 4 πόντους του Παναγόπουλου. Για την G-Vana στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Μπαρμπέρης με τους 8 πόντους που σημείωσε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/5 βολές, 19/36 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 10/53 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Κορυφαίος των New York Fix ο Σεΐζης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της G-Vana ο Μπαρμπέρης με 8 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

New York Fix (Σεΐζης): Riki Riki 17 (5), Τσιακαλάκης 2, Χριστοδούλου 4, Σεΐζης 12, Παναγόπουλος 9, Ροβολής 2, Καλπακίδης 13 (3), Χαμπεσής 3 (1), Κολέτσος 4

G-Vana (Ψωμιάδης): Pecani 4, Τσατσαλής, Χαλτούπης 4, Γαλάνης, Μπαρμπέρης 8 (2), Ψωμιάδης 9 (2), Μαχλάς 6, Λιάνας 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα φωτιά των New York Fix, Riki Riki, Καλπακίδη και Σεΐζη!