06/02/2022
Sun City Spurs 22 28 21 24 - 95 -
Top Guns 9 12 9 9 - 39 -

Καταιγιστικοί οι Sun City Spurs με σεληνιασμένο Μιχαλόπουλο!

Έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Μιχαλόπουλο που σταμάτησε στους 43 πόντους, οι Sun City Spurs μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο τον αγώνα κόντρα στους Top Guns, τους οποίους συνέτριψαν με 95-39 στον Κολωνό και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του έκτου ομίλου της D2-League μετά την ολοκλήρωση της εντέκατης αγωνιστικής!

Με τον Μιχαλόπουλο να μπαίνει ορεξάτος στο ματς πετυχαίνοντας 13 πόντους και τον Κουκούλη να τον ακολουθεί με 5, οι Sun City Spurs πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 20-4, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Βαγγέλη Γιαννόπουλου και 3 του Μαρούδα, μείωσαν στους 13, 22-9!

Ασταμάτητος έδειχνε ο Μιχαλόπουλος και στην δεύτερη περίοδο, όπου σημείωσε ακόμη 11 πόντους φτάνοντας τους 24 με 6 τρίποντα και με άξιο συμπαραστάτη τον Μαγγωνάκη με 7, αλλά και βοήθειες των Γιουλούντα, Θεοδωρακόπουλου και Κουκούλη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 29 πόντων, 50-21. Δεν μπόρεσαν οι Top Guns να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Μαρούδα και τους 4 του Πολυζογόπουλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Sun City Spurs, καθώς με νέους 7 πόντους του Μιχαλόπουλου, 6 του Κουκούλη και 5 του Θεοδωρακόπουλου, ξέφυγαν στους 41, 71-30. Ο Πολυζογόπουλος με 4 πόντους, ο Ζηρίνης με 3 και ο Μαρούδας με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 71-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το συγκρότημα του Πέλεχα να επικρατεί με 95-39, έπειτα από 12 πόντους του Μιχαλόπουλου και 7 του Κουκούλη. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βαγγέλης Γιαννόπουλος, Ζηρίνης, Μαρούδας και Πολυζογόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές,  22/40 δίποντα και 13/34 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 30 (!) ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 9 τάπες. Από την άλλη μεριά,  οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/19 βολές, 12/59 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Μιχαλόπουλος με 43 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 6/8 δίποντα και 9/16 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Top Guns ο Πολυζογόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 8/8 βολές, 2/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 8, Μιχαλόπουλος 43 (9), Μαγγωνάκης 10 (2), Θεοδωρακόπουλος 10 (2), Κουκούλης 21, Φώτος 1, Αργυρόπουλος 2, Μπόζας, Σαπουντζής

Top Guns (Γιαννόπουλος Β.): Γιαννόπουλος Π., Μαρούδας 13, Γιαννόπουλος Β. 7 (1), Πολυζογόπουλος 12, Δαμιανός, Αθανασούλας, Ζηρίνης 7

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Μιχαλόπουλου από την περιφέρεια!