30/09/2023
Σκόρπιοι BC 12 14 23 18 - 67 -
Ερυθρός Σταυρός 18 16 14 22 - 70 -

"Κατακόκκινος" Σταυρός τη νίκη!

Καταπληκτικό στην κυριολεξία το παιχνίδι ανάμεσα σε Σκόρπιους και Ερυθρό Σταυρό, με την παρέα του Κουτουζή να επικρατεί με σκορ 67-70 στο Φάληρο.

Το δίδυμο Τσέκα και Κουτουζή ήταν κάτι παραπάνω από τρομερό για τον Ερυθρό Σταυρό στο πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Χειράκη και τον Δήμου ως... παλιοσειρές να βγαίνουν μπροστά και να μειώνουν στο 12-18 για Σκόρπιους, με το παιχνίδι από νωρίς να έχει ρυθμό. 26-34 το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου από τις 2 παρέες, οι οποίες ήρθαν να απολαύσουν το μπάσκετ και αυτό έκαναν! Οι Σκόρπιοι βελτιώθηκαν περαιτέρω, ισοφάρισαν και με τους Πατσιαλή και Δήμου σε πρώτο πλάνο άσκησαν αντίσταση στους Τσέκα και Αγραπίδη, οι οποίοι όμως με ένα 0-8 σερί στο τέλος του ημιχρόνου άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού!

Χειράκης και Παπαδόπουλος αντάλλαξαν τρίποντα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες και τους παίκτες να έχουν προσαρμοστεί πλήρως στα δεδομένα του παιχνιδιού και να παίζουν ελεύθερα! Το 49-48 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος δεν άφηνε ξεκάθαρη εικόνα για το ποιός θα επικρατήσει, με Σκόρπιους και Ερυθρό να δίνουν μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο! Μία μάχη που εν τέλει κέρδισε ο Ερυθρός Σταυρός, ο οποίος άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι Σκόρπιοι, με το τελικό 67-70 να ανεβάζει τον Ερυθρό στο 2-1 στον τέταρτο όμιλο της Development.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Κουτουζής με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος. Από τους Σκόρπιους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χειράκης με 29 πόντους,5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/46 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 10/22 βολές, 32 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/37 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 10/24 βολές, 45ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Δήμου 18, Καρπούζος 4, Μέτσο 2, Πατσιαλής 11, Σαραντάρης 3, Χειράκης 29.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Τσέκα 21, Αγραπίδης 11, Κολοβός, Κουτουζής 16, Μουστάκης, Ξυπόλυτος 9, Παπαδόπουλος 11, Φάλαγγας 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!