18/11/2023
Miami Heets 15 14 17 11 15 72 -
Elapuse BC 19 10 10 18 4 61 -

Κατάθεση ψυχής από τους Heets!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Miami Heets, καθώς για την έβδομη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League κέρδισαν την Ela Puse με 72-61 στην παράταση και συνεχίζουν να βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Ela Puse ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι και με τρία τρίποντα του Ζορμπά και ένα του Παπούλια, προηγήθηκε με 4-13 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 15-19! Η τριπλέτα Κούρκουλου, Αναστασίου και Σωτηρέλλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Στη δεύτερη περίοδο οι Miami Heets έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Αναστασίου και Σωτηρέλλο να σκοράρουν από 6 πόντους έκαστος, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 29-29. Ο Σταυρακόπουλος με 5 πόντους, ο Μιγιόνης με ένα τρίποντο και ο Κλαουδάτος με ένα δίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σάμιου εκμεταλλεύτηκε το ολικό black out για οχτώ λεπτά των αντιπάλων και με 6 νέους πόντους Αναστασίου, 6 του Σωτηρέλλου και τρίποντο του Παπαδόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 42-29, 2:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι "Ελαπουσιώτες" και με δύο τρίποντα του Ζορμπά, μείωσαν στους 7, 46-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη και το ντέρμπι να οδηγείται στην παράταση, 57-57! Ο Σωτηρέλλος με 5 πόντους και ο Αναστασίου με 4 ξεχώρισαν για τους Heets στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ για την Ela Puse μεγάλα σουτ έβαλαν οι Μιγιόνης, Barkshire και Ζορμπάς.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αθανασίου πήρε από το χεράκι τους Heets και με 8 δικούς του πόντους και 4 του Σωτηρέλλου, οι γηπεδούχοι έφτασαν δίκαια στη νίκη με 72-61! Κόλλησε στην παράταση η ομάδα του απόντα Αναγνώστου και έτσι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 22/33 βολές, 16/44 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 11/29 δίποντα και 10/35 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson MVP των Miami Heets ο Αναστασίου με 28 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 8/13 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος της Ela Puse ο Μιγιόνης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Miami Heets (Σάμιος): Αναστασίου 28 (2), Δρίτσας 7, Κούρκουλος 7, Μαρινάκης, Παπαδόπουλος 5 (1), Σωτηρέλλος 25 (3), Ταγματάρχης

Ela Puse (Μιγιόνης): Barkshire 7, Δεσύπρης 2, Δημητριάδης, Ζορμπάς 18 (6), Κερχουλάς 5, Κλαουδάτος 2, Μιγιόνης 17 (3), Παπούλιας 3 (1), Σταυρακόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!