16/10/2019
Piranhas 22 10 29 18 - 79 -
Αλκοολικός Αστέρας 6 6 4 3 - 19 -

«Καταβρόχθισαν» τον Αλκοολικό Αστέρα τα Piranhas!

Επίδειξη δύναμης απέναντι στον αποκαρδιωτικό Αλκοολικό Αστέρας έκαναν τα Piranhas, καθώς τον υποχρέωσαν στην πιο βαριά ήττα (79-19) την παρουσίας τους στο Basketaki, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στο Κύπελλο. Η ομάδα του Σκλάβου δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να προστάξει αντίσταση. Έτσι, έγινε έρμαιο στις ορέξεις των Piranhas, τα οποία «έτρεχαν» χωρίς φρένα, φτάνοντας ίσως στην πιο ευρεία νίκη τους στη διοργάνωση.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν το παιχνίδι τα Piranhas, επιβεβαιώνοντας από την αρχή τον τίτλο του φαβορί. Με τον Δερδενέ να τελειώνει τη μία φάση μετά την άλλη κοντά στο καλάθι, η ομάδα των Κεχρή-Βρύλλη βρήκε εύκολους πόντους και προηγήθηκε με 12-0. Από την άλλη πλευρά, ο Αλκοολικός Αστέρας χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά για να βρει τους πρώτους πόντους του, με τον Αργύρη που ήρθε από τον πάγκο, ωστόσο η συνέχεια δεν τους ανήκε, με τα Piranhas να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +16 (22-6).

Στη δεύτερη περίοδο τα Piranhas έχασαν τελείως τον ρυθμό τους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πάνε σε πολλά άστοχα σουτ. Τα πράγματα δεν ήταν διαφορετικά για τον Αλκοολικό Αστέρα. Σαλιαρέλης και Παυλάκης προσπαθούσαν να κουβαλήσουν την ομάδα τους, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν σε τραγικό βράδυ. Έτσι, παρότι τα Piranhas δεν σούταραν με τη συχνότητα του πρώτου δεκαλέπτου, δεν δυσκολεύτηκαν να συντηρήσουν και να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά (32-12).

Τα πράγματα πήραν διαστάσεις θριάμβου για τα Piranhas στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και με επιμέρους 23-1 σε διάστημα περίπου επτά λεπτών, εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους (55-13). Ο Αλκοολικός Αστέρας όχι μόνο δεν είχε απάντηση, αλλά ουσιαστικά είχε μείνει σε ρόλο θεατή, βλέποντας τον αντίπαλο να φορτώνει το καλάθι τους. 61-16 σκορ τρίτης περιόδου.

Το αποτέλεσμα είχε κριθεί εδώ και ώρα και το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε αγγαρεία για τις δύο ομάδες. Λίγο λιγότερο για τα Piranhas, που ναι μεν είχαν κερδίσει το παιχνίδι, αλλά είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα για τη συνέχεια. Όπως και έγινε. Από την άλλη πλευρά, ο Αλκοολικός Αστέρας περίμενε πως και πως να τελειώσει το παιχνίδι. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο μέχρι το τέλος και έφτασε το +60 (79-19) για τα Piranhas που πανηγύρισαν ίσως την πιο ευρεία νίκη τους στη διοργάνωση.

Τα Piranhas τελείωσαν το ματς με 33-73 σουτ (45.2%), εκ των οποίων 4-16 τρίποντα (25%), 9-13 βολές (69.2%), μάζεψαν 63 ριμπάουντ (18-45), μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Από την άλλη πλευρά, ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 6-54 σουτ (11.1%), εκ των οποίων 2-24 τρίποντα (8.3%), 5-17 βολές (29.4%), 27 ριμπάουντ (5-22), 2 ασίστ, 9 κλεψίματα και 12 λάθη.

Piranhas (Κεχρής – Βρύλλης): Δερδενές 12, Γρηγορίου 4, Δημόπουλος 8 (15ρ.), Τριανταφύλλης 12, Κανλής 8 (9ρ., 8 ασίστ), Λάιος 8 (11ρ.), Μαρκόπουλος 11, Αφουξενίδης 16 (10ρ.).

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Σουρρής, Τσαμακίδης 3, Σαλιαρέλης 7 (10ρ.), Αργύρης 2, Παυλάκης 5, Μαρινάκης 2.

Τι μας άρεσε: Είναι παιχνίδι που δεν χωρά ανάλυση. Τα Piranhas κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο.

Τι δεν μας άρεσε: Ο Αλκοολικός Αστέρας πραγματοποίησε ίσως την πιο άσχημη εμφάνιση του από την πρώτη ημέρα που αγωνίζεται στο Basketaki.