01/12/2019
Hurricanes 11 9 16 7 - 43 -
Shooting Stars 13 13 5 6 - 37 -

Κατέβασε τα… ρολά ο Βλάχος!

Με όπλο το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και τον Νίκο Βλάχο να κατεβάζει τα ρολά στην άμυνα με 6 τάπες, οι Hurricanes επικράτησαν των Shooting Stars με 43-37 και επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής του ογδόου ομίλου της D2-League!

Οι Hurricanes ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Λατίφη, έμμεσο τρίποντο του Καραθάνου και βοήθειες των Παπαδημητρίου – Βλάχου, προηγήθηκαν με 11-5, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, με προσωπικό show του Ζαφειράκου με 11 πόντους και ένα δίποντο του Σταύρου, οι Αστέρες προσπέρασαν με 11-13!

Στην δεύτερη περίοδο οι Shooting Stars συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Δαλαγεώργο – Ζαφειράκο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 20-26. Για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Καραθάνος (4π), Λατίφης (3π) και Παπαδημητρίου (2π).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Τυφώνες” κυριαρχούσαν σε όλους τους τομείς, έτρεξαν 16-2 επιμέρους σκορ και πήραν για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων, 36-28, έπειτα από 5 πόντους του Λατίφη, 4 του Καραθάνου και 3 του Βλάχου. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 36-31, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια ο Σταύρου, ενώ νωρίτερα το μοναδικό καλάθι είχε σημείωσε ο Μισιούλης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Τυφώνες” κυριαρχούσαν σε όλους τους τομείς, έτρεξαν 16-2 επιμέρους σκορ και πήραν για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων, 36-28, έπειτα από 5 πόντους του Λατίφη, 4 του Καραθάνου και 3 του Βλάχου. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 36-31, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια ο Σταύρου, ενώ νωρίτερα το μοναδικό καλάθι είχε σημειώσει ο Μισιούλης.

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, οι Hurricanes δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο και με τους Λατίφη (4π) και Βλάχο να τα κάνουν όλα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με. Δεν μπόρεσαν ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρουν ρυθμό και έτσι οι 4 πόντοι του Σταυρού και το τρίποντο του Νικολουδάκη δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 13/50 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 7 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/9 βολές, 11/46 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Mvp των Hurricanes ο Βλάχος με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 21(!) ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 6 τάπες. Πολυτιμότερος των Shooting Stars ο Σταύρου με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα, ενώ πήρε 15 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Συρόπουλος, Λατίφης 16 (2), Παπαδημητρίου 4, Σακελλαρίου, Καραθάνος 11 (1), Ταμιωλάκης 3, Βασιλειάδης 2, Βλάχος 7

Shooting Stars (Μηλιώνης): Μισιούλης 2, Δαλαγεώργος 7, Σταύρου 9 (2), Ζαφειράκος 15 (2), Μηλιώνης, Μόρφος 2, Νικολουδάκης 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Hurricanes!