09/11/2023
Tinder Bologna 6 11 11 16 - 44 -
Paraliers 24 17 14 11 - 66 -

Καθάρισαν από νωρίς οι Paraliers!

Την έκτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι Paraliers το βράδυ της Πέμπτης για τον πρώτο όμιλο της Evolution League, σε ένα παιχνίδι όπου με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο, έχτισαν διαφορά ασφαλείας κι έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση με 44 – 66 απέναντι στην Tinder Bologna.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Paraliers μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τις κακές επιστροφές της Μπολόνια και με τον Περσεμάτη σαΐτα στον αιφνιδιασμό με 10 πόντους και τους Τσαϊρέλη(6), Α. Σκόρδο(4) και Β. Σκόρδο(4) να βάζουν το λιθαράκι τους, ξέφυγαν 6 – 24. Για την Tinder από ένα καλάθι πέτυχαν Μπούρας, Α. Παπαπαύλου και Αραμπατζόγλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καραμαλίγκας έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους και με τον Μπούρα να βάζει 6 πόντους, οδηγούσαν την ομάδα τους πιο εύκολα στο αντίπαλο καλάθι. Στο απέναντι στρατόπεδο, οι Paraliers δεν απειλήθηκαν καθόλου, έπαιξαν γρήγορο και απλό μπάσκετ και με τον Β. Σκόρδο να ξεχωρίζει με 7 πόντους και τον Περσεμάτη να προσφέρει ακόμα 4, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 17 – 41.

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, ήταν πιο ισορροπημένο, με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει και τους φιλοξενούμενους να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Η Bologna προσπαθούσε να πλησιάσει με το δίδυμο Καραμαλίγκα(5) και Α.Παπαπαυλου(4) να τραβούν το κουπί, ενώ οι Paraliers με πολυφωνία στην επίθεση και τον Β.Σκόρδο να οδηγεί ξανά με 6 πόντους, κρατούσαν το υπέρ τους 28 – 55.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους πλέον να ρίχνουν στροφές βάζοντας μόλις 11 πόντους και την Bologna που έδειξε περισσότερη διάθεση, να κερδίζει το επιμέρους σκορ και να διασκεδάζει κάπως τις εντυπώσεις, με 5 του Καραμαλίγκα, 4 του Καραθανάση και 4 του Αν.Παπαπαύλου, για το τελικό 44-66.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μηνάς Περσεμάτης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευθύμιος Καραθανάσης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Tinder είχε 18 / 54 δίποντα , 2/ 18 τρίποντα, 2 / 9 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Paraliers είχαν 27 / 46 δίποντα, 0 / 12 τρίποντα, 12 / 16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Tinder Bologna (Μπούρας): Αραμπατζόγλου 4, Γκινοσάτη, Καραθανάσης 8(8ρ.), Καραμαλίγκας 12, Μπούρας 8, Πέτσας, Α. Παπαπαύλου 2, Αν.Παπαπαύλου 10.

Paraliers(Α.Σκόρδος): Ηλιόπουλος 3(10ρ.), Καρουζάκης 2, Μπραϊμνιώτης 3(7ρ.), Περσεμάτης 17, Β.Σκόρδος 21(18ρ.), Α.Σκόρδος 9, Στυλιανός, Τσαϊρέλης 11.

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες με κλειστά μάτια μεταξύ, Περσεμάτη και αφών Σκόρδων.