16/02/2022
Ice Cream Lovers - - - - - 58 -
Peteenagers BC - - - - - 74 -

Καθάρισαν απο νωρίς οι Peteenagers

Το βράδυ της Τετάρτης στο Promitheas Park, οι Ice Cream Lovers υποδέχθηκαν τους Peteenagers. Το ματς ήταν κάπως περίεργο καθώς και οι 2 ομάδες είχαν ελλείψεις. Μολαταύτα, οι «πετεινοί» έτρεξαν πολύ ωραία στο γήπεδο, πέτυχαν εύκολα καλάθια και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας με σκορ 58-74.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι «πετεινοί» στο 1ο δεκάλεπτο. Με οδηγό Χατζαντώνη (8 πόντοι), οι Peteenagers πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα. Για τους Ice Cream Lovers 8 πόντους είχε ο πάντα τίμιος Σίκλης. 13-17 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στους 13 πόντους έφτασε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στην 2η περίοδο. Οι Peteenagers ξέφυγαν στο σκορ κυρίως λόγω των γρήγορων αιφνιδιασμών. Από 4 πόντους είχαν οι Σκλάβος και Σίκλης για τους Ice Cream Lovers. Σειρά στο σκοράρισμα για την παρέα του Λέζου πήρε ο Ασπρούλιας με 7 πόντους. 10-19 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +16 έφτασαν οι φιλοξενούμενοι στο 3ο δεκάλεπτο. Οι πρωταθλητές της σεζόν 2018-19 δεν είχαν ανάσες (ήταν μόλις 5) και δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση των «πετεινών». 15-18 ήταν το επιμέρους σκορ.7 πόντους είχε για τους μεν ο Λιοφάγος και 6 ο Χατζαντώνης για τους δε.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδο η οποία έληξε 20-20. 58-74 ήταν το τελικό σκορ με τους «πετεινούς» να επιστρέφουν στις νίκες. 9 πόντους είχε για τους «παγωτατζήδες» ο Τσαρμπόπουλος και από 4 Αλεξόπουλος και Ασπρούλιας για τους Peteenagers.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανέστης Δημητριάδης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ (1-8), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 31 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Λιοφάγος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ (3-6), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 11/17 δίποντα (64,7%), 5/24 τρίποντα (39%), 16/41 βολές (21%), 36 ριμπάουντ (14-22), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 λάθη. Οι Peteenagers είχαν 22/50 δίποντα (44%), 3/8 τρίποντα (47%), 15/21 βολές (38%), 40 ριμπάουντ (12-28), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Ice Cream Lovers(Τσαρμπόπουλος): Καρκούλιας 3, Κόρδας 4, Λιοφάγος 15 (9 ριμπ), Σίκλης 15 (9 ριμπ), Σκλάβος 11 (10 ριμπ), Τσαρμπόπουλος 10.

Peteenagers(Λέζος): Αλεξόπουλος 12 (17 ριμπ), Ασπρούλιας 18, Δημητριάδης 14 (9 ριμπ), Διαμαντόπουλος 5, Ησαΐας 8, Παπαγιάννης 1, Χατζαντώνης 16.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Σπύρος Αλεξόπουλος που σημείωσε double-double 12 πόντους και 17 ριμπάουντ!

Τι μας άρεσε: Η αποδοτικότητα του Δημητριάδη και τα fade-away του Ασπρούλια!