08/02/2023
Iron Maidan 8 8 12 13 - 41 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 12 19 12 20 - 63 -

Καθάρισαν από νωρίς οι Brooklyn Bets!

Παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα και με σωστή διαχείριση στη συνέχεια, οι Brooklyn Bets κέρδισαν τους Iron Maidan με 41-63 για την 14η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League, παίρνοντας παράλληλα και την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Brooklyn Bets, καθώς με ηγέτη τον Κουρούμαλη με 6 πόντους, προηγήθηκαν με 8-12. Ο Παληγιάννης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Θοδωρής και Αγαμέμνων Μαλτέζος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δύο τρίποντα Χουσέα, ένα του Αγγελόπουλου και βοήθειες των Αγρέβη - Δαραμούσκα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 16-31. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Iron Maidan, παρά το τρίποντο του Μίμη Μακρή και τα δίποντα των Παληγιάννη - Μάινα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ρούσσου, καθώς με 4 πόντους του Κουρούμαλη και τριποντάκι του Σάλλαρη, έφτασε στο +21, 19-40. Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Μαρινάκη ήταν να μειώσει εκ νέου στους 15, 28-43, με τον Μίμη Μακρή να σκοράρει 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 28-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι οι Brooklyn Bets έφτασαν εύκολα στη νίκη με 41-63, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μουχίμογλου, Χουσέα, Αγγελόπουλου και Σάλλαρη. Για τους "Μαϊντανούς" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μίμης Μακρής, Παληγιάννης, Τζεμπελίκος και Μάινας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 12/35 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 16/40 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές έκαναν 7 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Μίμης Μακρής με 15 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Brooklyn Bets ο Αγγελόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 11, Μακρής Μ. 15 (3), Μακρής Α., Μαλτέζος Θ. 2, Μάινας 4, Μαλτέζος Μ. 5, Τζεμπελίκος 4, Ζηρίνης, Γεράκος

Brooklyn Bets (Ρούσσος): Αγγελόπουλος 15 (3), Χουσέας 9 (3), Μπαμπάτσικος 2, Αγρέβης 6, Μουχίμογλου 6 (2), Κουρούμαλης 13, Δαραμούσκας 7, Σάλλαρης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική πάσα του Αγγελόπουλου για τον Σιαπάνη!