11/12/2019
Griffins 31 18 20 14 - 83 -
Αγανάκτηση 11 17 14 19 - 61 -

«Καθάρισαν» από νωρίς οι Griffins!

Δίχως να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Griffins επικράτησαν εύκολα της Αγανάκτησης με 83-61 και έκαναν το 6/6 στην Master League.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι Griffins αφού με πρωταγωνιστές τους Βρέλλη, Κοτσόλη και Κιαχόπουλο προηγήθηκαν με 31-11. Οι ελλιπέστατοι φιλοξενούμενοι πήραν σκορ κυρίως από τον Κονδύλη, όμως βρέθηκαν από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι το αφεντικό του αγώνα, με τους Βιλτανιώτη, Χρόνη και Τσάκαλη να συνδέονται με το καλάθι, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 49-28 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Ο Κλήμης βοήθησε πολύ τον εξαιρετικό Κονδύλη στην επίθεση, όμως η Αγανάκτηση έπρεπε να… «σφίξει» την άμυνά της για να γίνει ανταγωνιστική.

Στην επανάληψη η οι Τ. Τσατσάνης και Κονδύλης προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να… «ροκανίσουν» την διαφορά, όμως οι «μπλε» δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι. Έτσι, με καλάθια των Κοτσόλη και Κιαχόπουλου προηγήθηκαν  ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών με 69-42.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και οι γηπεδούχοι είχαν την πολυτέλεια να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα και πρόσωπα εν όψει συνέχειας. Το τελικό σκορ ήταν 83-61 με τους Griffins να παραμένουν στην κορυφή με ρεκόρ 6-0 και την Αγανάκτηση να παραμένει στα χαμηλά της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-4.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Κοτσόλης με double double και 21 πόντους (10/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 18 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κονδύλης με επίσης double double και 25 πόντους (8/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 31/57 δίποντα (54,3%), 6/32 τρίποντα (18,8%) και 3/6 βολές (50%). Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/42 δίποντα (35,7%), 6/25 τρίποντα (24%) και 13/18 βολές (72,2%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 21, Ζαχαρτσένκο, Σπυρόπουλος 4, Κιαχόπουλος 8, Χρόνης 4, Βιλτανιώτης 9 (3), Βρέλλης 18 (2 τρ., 13 ριμπ.), Τσάκαλης 11 (1), Ζυγούνας 8

Αγανάκτηση (Τσάφος): Κλήμης 16 (1), Μαρούτας 6, Κονδύλης 25 (1), Α. Τσατσάνης 4 (1), Βαζούρας, Τ. Τσατσάνης 10 (3)

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο των Griffins!

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ της Αγανάκτησης.