24/05/2022
Old Firm BC 3 10 13 14 - 40 -
Phoenix Bums 26 19 11 25 - 81 -

Καθάρισαν από νωρίς οι Phoenix Bums!

Το απόγευμα της Κυριακής 22 Μαΐου στα Άνω Λιόσια, οι Phoenix Bums έχτισαν διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και με ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα, επικράτησαν πολύ εύκολα με 40 – 81 απέναντι στην Old Firm.

Οι Phoenix Bums έπαιζαν χωρίς αντίπαλο στην πρώτη περίοδο, καθώς με ωραίο μπάσκετ και ηγέτες στην επίθεση τους Μοίρα με 8 και Χαριτόπουλο με 7 πόντους αντίστοιχα, ξέφυγαν με 3 – 26 και έβαλαν γερά τις βάσεις για την τελική επικράτηση.Το μοναδικό καλάθι για την άστοχη Firm, πέτυχε ο Κανελλόπουλος με τρίποντο, ένα λεπτό πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Old Firm στο δεύτερο δεκάλεπτο ήθελε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό, με τον Λεμονιά να ξεχωρίζει με 6 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Bums με τον Mοίρα να συνεχίζει το βιολί του με 7 πόντους, τον Χαριτόπουλο να ακολουθεί με 4 και τέσσερις ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-45!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με τρίποντα από Μουγκαράκη, Κούτσικο και καλάθια από Λεμονιά , Μακρή και Κανελλόπουλο, μείωσαν σε 25 – 47. Στην συνέχεια οι Bums ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Χαριτόπουλο με 4 πόντους και Φωτόπουλο με τρίποντο να ξεχωρίζουν, έγραψαν το 26 – 56.