05/11/2023
Gran Camaria 25 14 10 22 - 71 -
Bulldogs 13 19 14 16 - 62 -

"Καθάρισαν" οι "Βασίληδες" για τα Camaria!

Τέσσερις έκαναν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα τα Gran Camaria, καθώς επικράτησαν δύσκολα των Bulldogs στο Basketaki Arena.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση αφού με σόου του Β. Ζαλακώστα και σημαντικές βοήθειες των Μπασδάνη και Γ. Ζαλακώστα προηγήθηκαν με 25-13, δείχνοντας από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Για τους φιλοξενούμενους οι Δημητρακόπουλος και Λούβαρης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με πολυφωνία στην επίθεση έριξαν τη διαφορά στο -3. Οι "κίτρινοι" ανέβασαν και πάλι στροφές στα τελευταία λεπτά και διαμόρφωναν το υπέρ τους 39-32 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Οι "πορτοκάλι" συνέχισαν να έχουν πλάνο στο παιχνίδι τους και να προσθέτουν νέους παίχτες στην επιθετική τους εξίσωση (Χειλάς). Έτσι, με επιμέρους σκορ 10-14 μείωσαν ζε 49-46 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Τα Camaria μπορεί να τα βρήκαν σκούρα, όμως έμειναν μπροστά στο σκορ χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις του Μπασδάνη.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να επιβεβαιώνουν ότι μόνο τυχαία δεν επέστρεψαν στο ματς και να ισοφαρίζουν με καλάθια των Χειλά και Κορκίδη. Τη λύση στα Camaria έδωσαν οι "Βασίληδες". Οι Μπασδάνης και Β. Ζαλακώστας βγήκαν μπροστά στα τελευταία λεπτά, έβαλαν μεγάλα σουτ και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους με 71-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Β. Ζαλακώστας με double double και 21 πόντους (4/4 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/41 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/50 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Gran Camaria (Αθανασίου): Γουναριδης, Β. Ζαλακώστας 21 (4), Γ. Ζαλακώστας 8, Ν. Ζαλακώστας, Κουντούρης 8 (1), Μπασδάνης 16 (4), Πέργουλης 16, Τσακανίκας, Χρυσίνας 2

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Απέργης 3 (1), Δημητρακόπουλος 21 (2), Κατωγιαννάκης 3, Κορκίδης 8 (1), Λούβαρης 17 (1), Χειλάς 10