15/02/2023
Miami Heets 22 15 19 15 - 71 -
Sugar Mountains 14 18 6 8 - 46 -

«Καθάρισαν» όταν ξύπνησαν οι Miami Heets!

Οι Miami Heets μπορεί να σπατάλησαν ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο «ξύπνησαν», ανέβασαν την απόδοσή τους και «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες τους Sugar Mountains με 71-45. Παίζοντας καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους, οι Miami Heets έφτασαν στην 10η νίκη τους (10-5), συνεχίζοντας την μάχη τους για είσοδο στα Playoff. Από την άλλη οι Sugar Mountains δεν απέφυγαν την 14η ήττα τους (1-14), παραμένοντας στην «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα με 4-10. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να αντιδράσουν  και γρήγορα έκαναν την ανατροπή με το σκορ να γράφει 15-14. Ο Γιαννίρης με τρίποντο έκανε το 18-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Miami Heets στο +8 (22-14).

Οι Sugar Mountains ξεκίνησαν με «άγριες» διαθέσεις το δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Μπίνα, Μουχτή και Μπενέκο να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, έφτιαξαν ένα σερί 0-12 για το 22-26. Μαρινάκης και Τζουβανάκης έδωσαν «ανάσα» μετά από ώρα στην ομάδα τους, ενώ ο Γιαννίρης με τρίποντη εκτέλεση έκανε το 33-26. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 37-32.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και ο Γιαννίρης διαμόρφωσε το 43-32. Οι Sugar Mountains πλησίασαν στο 43-38, αλλά στη συνέχεια «έσβησαν». Οι Miami Heets εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους, έχτισαν ένα σερί 13-0 και έτσι πήραν μία διαφορά ασφαλείας, καθώς το σκορ έγραφε 56-38 έπειτα από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα των φιλοξενούμενων παρέμεινε κακή και έτσι ο Ισμαήλος ανέβασε την διαφορά στο +25 για το 63-38. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν πλέον μία τυπική διαδικασία, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Ο Ισμαήλος λίγο πριν το φινάλε έγραψε το 71-43, ενώ το τρίποντο του Ψαλλίδα ήταν εκείνο που διαμόρφωσε το τελικό 71-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μαρινάκης ο οποίος πέτυχε 7 πόντους, μοίρασε 11 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μπίνας με 13 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Οι Miami Heets είχαν 23/66 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 7/17 βολές, 62 ριμπάουντ και 23 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 13 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι Sugar Mountains από την άλλη είχαν 12/30 δίποντα, 7/34 τρίποντα, 1/8 βολές, 38 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 23 λάθη και 4 μπλοκ.

Miami Heets (Σάμιος): Μαρινάκης 7(9ρ.), Πιτούλης 15(7ρ.), Ταγματάρχης 7(12ρ.), Δρίτσας 4(7ρ.), Τζουβανάκης 8(8ρ.), Γιαννίρης 22(10ρ.), Ισμαήλος 4(6ρ.), Ντερής 4(3ρ.)

Sugar Mountains (Πέππες): Μπενέκος 8(3ρ.), Πέππες, Μουχτής 6, Μπάρλας, Μπίνας 13(13ρ.), Αντωνόπουλος 6(7ρ.), Αργυρόπουλος, Κολοβός, Κούτρας, Ψαλλίδας 13(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως ακόμα και στην μέτρια μέρα τους οι Miami Heets κατάφεραν να «καθαρίσουν» τη νίκη.