18/09/2020
Λεγάμενοι BC 19 15 11 14 - 59 -
War Gamers 17 18 24 23 - 85 -

Καθάρισαν στην επανάληψη οι Πρωταθλητές!

Το βράδυ της Τετάρτης 16, Σεπτεμβρίου στο κλειστό του Κολωνού, οι Λεγάμενοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, όμως οι War Gamers με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν άνετα με 59 – 85.

Στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης οι Λεγάμενοι σκόραραν με Σκαμάγκα, Δασκαλόπουλο και Σωτηρόπουλο, ενώ για τους War Gamers Καραγιάννης με 6 πόντους και Καρατζής έδιναν προβάδισμα με 8-12. Στην συνέχεια Γκανιάτσας, Σαμπάνης από την μία και Κωνσταντίνου, Θεοφανόπουλος από την άλλη διαμόρφωναν το 14 – 17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι με τον Σωτηρόπουλο να πετυχαίνει 5 πόντους και βοήθειες από Δασκαλόπουλο και Γκανιάτσα πήραν προβάδισμα στο σκορ, αλλά η άμεση αντίδραση των War με Καραγιάννη(4), Κωνσταντίνου και Θεοφανόπουλο έκαναν το σκορ 23 – 26.Το ματς πήγαινε πόντο πόντο με τους Λεγάμενους να βρίσκουν λύσεις με Βρεττάκο(6), Γκανιάτσα, Σκαμάγκα και Αντωνουσάκη και τους Πρωταθλητές να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-38, καθώς Διαμαντής κυρίως με 9 πόντους,Ρίπης και Καραγιάννης τους έδιναν τις λύσεις.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορους πόντους με δύο τρίποντα του Διαμαντή, Καραγιάννη και Καρατζή, ενώ η αντίδραση για την ομάδα του Χαϊκάλη ήρθε από Σκαμάγκα,Γκανιάτσα και Σωρηρόπουλο(41-50).Σε εκείνο το σημείο οι War Gamers πάτησαν το γκάζι με πρωταγωνιστές τους Καραγιάννη(7) και Νατσίδη ξεφεύγοντας με 45-62!

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λεγάμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν το σκορ με Σαμπάνη(4) και Γκανιάτσα(5), όμως τρίποντα από Λαζαράκο, Διαμαντή και καλάθια από Μέμεζα, Καραγιάννη κρατούσαν ψηλά την διαφορά( 54 – 71 ). Στα 5 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις σκοράροντας μόνο 5 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Σκλαβενίτη με τρίποντα από Διαμαντή(2),Κωνσταντίνου και Σούλη διαμόρφωσε το τελικό 59-85!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 24 πόντους,11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σταυρόπουλος με

Συνολικά οι Λεγάμενοι είχαν 14 – 40 δίποντα, 3 – 20 τρίποντα,22 – 33 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι War είχαν 29 – 45 δίποντα, 10 – 30 τρίποντα, 17-22 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ , μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Λεγάμενοι(Χαϊκάλης): Σωτηρόπουλος 8(8ρ.), Γώγος ,Βρεττάκος 6(6ρ.), Σαμπάνης 12(13ρ.), Αντωνουσάκης 4(8ρ.), Γκανιάτσας 17, Δασκαλόπουλος 5, Σκαμάγκας 5.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Διαμαντής 22(6ρ.), Λαζαράκος 3, Καραγιάννης 24(11ρ.),Σούλης 3, Νατσίδης 5,Μέμεζας 2, Θεοφανόπουλος 7, Κωνσταντίνου 7,Παρίσος 3, Ρούσσης, Ρίπης 2(7ρ.), Καρατζής 7.

Τι μας άρεσε: Πολύ δυνατό παιχνίδι αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.