17/07/2021
La Bola De Papel 15 20 9 8 - 52 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 18 20 10 23 - 71 -

Καθάρισαν στην τέταρτη περίοδο οι Γαλάτες!

Το βράδυ της Παρασκευής 16 Ιουλίου, η La Bola De Papel ήθελε τη νίκη για να πάρει την πρόκριση, όμως οι Aνυπότακτοι Γαλάτες πάτησαν γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησαν σχετικά εύκολα με 52 – 71.

Η La Bola μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Σωτηρόπουλο(6) και Κουτρόπουλο(5) πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Οι Γαλάτες ανέβαζαν σιγά-σιγά την απόδοσή τους και με τους Γαλάνη(5), Μαντά(4) και Φραντζεσκάκη(6) να είναι πρωταγωνιστές πέρασαν μπροστά 15 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο και το επιμέρους ισόπαλο(20-20).Οι γηπεδούχοι με τον Κουτρόπουλο να βάζει 11 πόντους και τον Σωτηρόπουλο 4 προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, όμως οι Γαλάτες με Φραντζεσκάκη(4), Μαντά(5), Γαλάνη(5)και Φώτου να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα προηγούνταν στο ημίχρονο με 35 – 38.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες έμειναν χαμηλά στο σκορ. Φλώρος, Σωτηρόπουλος, Κουτρόπουλος και Τζαναβάρας οι σκόρερ για την La Bola, ενώ για τους Γαλάτες , Φραντζεσκάκης(4), Μαντάς(4) και Γαλάνης διαμόρφωναν το 44 – 48.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, καθώς οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις και έβαλαν 8 μόλις πόντους με τον Κουτρόπουλο να σημειώνει 4. Στην αντίπερα όχθη οι Γαλάτες δεν σταμάτησαν λεπτό να τρέχουν και με Φραντζεσκάκη(6), Μαντά(7) και Μπετχαβά να είναι τα πρώτα βιολιά επικράτησαν άνετα με 52-71.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φραντζέσκος Φραντζεσκάκης με 19 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουτρόπουλος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η La Bola είχε 17 / 50 δίποντα, 4 / 26 τρίποντα, 6/13 βολές , κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Γαλάτες είχαν 28 / 62 δίποντα, 4 / 26 τρίποντα, 3 / 10 βολές, κατέβασαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

La Bola De Papel(Μαρινάκης): Κουτρόπουλος 22 (6ρ.), Maστορέλης 2, Τζαναβάρας 6 (8ρ.), Μαρινάκης 5(7ρ.), Φλώρος 5(13.), Σωτηρόπουλος 12(7ρ.).

Ανυπόταχτοι Γαλάτες(Μαντάς): Μαντάς 19 (16ρ.), Μπετχαβάς 11, Γαλάνης 16 (10ρ.), Φώτου 6(10ρ.), Σταθάτος (6 ρ.), Φραντζεσκάκης 19 (18ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή διάθεση των Γαλατών να τρέξουν σε ολο το παιχνίδι.