30/11/2023
Sicarios BC 29 17 25 24 - 95 -
Airdomers 22 21 12 11 - 66 -

Καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Sicarios!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι Sicarios μέσω των Παπασταθόπουλου, Γκαβέζου και Παπαθανασίου κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 29-22 έναντι των αξιόμαχων Airdomers.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Airdomers ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να μειώσουν μέσω των Σουκουλιά, Τρακοσάρη και Κισκινίδη σε 46-43 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sicarios μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Παπαθανασίου, τον Γκαβέζο και τον Παπασταθόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Airdomers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Σουκουλιά, του Τρακοσάρη και του Ζελενίτσα, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 71-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι Airdomers φάνηκε να μένουν από ενέργεια γεγονός το οποίο επωφελήθηκαν στο έπακρο οι Sicarios οι οποίοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διευρύνουν την διαφορά και να πάρουν την νίκη με το τελικό 95-66.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτριος Παπαθανασίου ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους Airdomers ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σουκουλιάς ο οποίος άγγιξε το Double Double με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Γκαβέζος 20(1), Μητσάκης 8(2), Μουστάκης 5, Ξιούφης 12, Παπαθανασίου 16(1), Παπασταθόπουλος 23(5), Ρέμπελος 11(2)

Airdomers: Αρσένης 9, Ζελενίτσας 5(1), Καπετάνιος 7, Κισκινίδης 10, Μπαλοδήμος, Μπάτας, Σουκουλιάς 24, Τρακοσάρης 11(3)