13/10/2020
Hall of Fame 8 26 9 16 - 59 -
War Gamers 23 12 14 24 - 73 -

Καθάρισαν στο δεύτερο οι War Gamers!

Το βραδάκι της Δευτέρας 12 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, οι War Gamers πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, επικράτησαν με 59-73 της μαχητικής για 35 λεπτά Hall Of Fame!

Το πρώτο πεντάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες. Αγγελόπουλος, Χόντος, Κατσιάπης , Σταυρόπουλος από την μία και Διαμαντής, Λαζαράκος, Ρίπης, Καραγιάννης από την άλλη έγραφαν το 8-8. Στην συνέχεια όμως οι War Gamers πάτησαν το γκάζι κι εξαφανίστηκαν! Καραγιάννης με 5 και Λαζαράκος, Παρίσος, Διαμαντής και Αντωνίου έστειλαν τους ερυθρόλευκους στο +15 (8-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τον Καραγιάννη να βάζει 5 πόντους και τους Σούλη, Αντωνίου και Ρίπη να προσφέρουν βοήθειες έφτασαν την διαφορά μέχρι το + 19!!Η Hall Of Fame όμως δεν παράτησε το ματς. Με έναν εκπληκτικό Ευάγγελο Κατσιάπη να τους οδηγεί με 13 πόντους και άξιους συμπαραστάτες Βασιλόπουλο(5) και Χόντο(4) μείωσαν 34-35 στο τέλος του ημιχρόνου!

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Hall Of Fame να έχει κακές επιλογές στην επίθεση βάζοντας μόνο δύο καλάθια με τον Γκιόκα , με αποτέλεσμα οι War Gamers με 8 του Καραγιάννη και 4 του Παρίσου να ξεφύγουν και πάλι 38 – 47. Αγγελόπουλος με τρίποντο και Γκιόκας έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους, ενώ ο Αντωνίου με δίποντο διαμόρφωσε το 43 – 49.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η ομάδα του Σταυρόπουλου μπλόκαρε στην επίθεση βάζοντας μόνο τρία καλάθια με Γκιόκα , Χόντο και Κατσιάπη, με αποτέλεσμα οι War Gamers που ανέβασαν πολύ τους ρυθμούς τους , με πρωταγωνιστές Αντωνίου(10) και Καραγιάννη(4)να κλειδώσουν ουσιαστικά το ματς(51-69). Στα τελευταία τρία διαδικαστικά λεπτά του αγώνα, Αγγελόπουλος(5), Βασιλόπουλος σκόραραν για τους πράσινους, ενώ για την ομάδα του Σκλαβενίτη Καραγιάννης και Ρίπης υπέγραψαν το τελικό 59 – 73.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 26 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Κατσιάπης 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Hall Of Fame είχε 25/41 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 0/4 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη. Οι War είχαν 27-45 δίποντα, 5-29 τρίποντα, 14-17 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Hall Of Fame(Σταυρόπουλος):Κατσιάπης 23(7ρ.),Βασιλόπουλος 8, Αγγελόπουλος 9, Χόντος 9, Γκιόκας 8, Σταυρόπουλος 2(9ρ.), Μαυρίδης.

War Gamers(Σκλαβενίτης): Παρίσος 9, Λαζαράκος 9(12ρ.), Καραγιάννης 26(16ρ.),Διαμαντής 5, Αντωνίου 16(9ρ.), Μέμεζας(6ρ.), Σούλης 3, Ρίπης 3(7ρ.),Νατσίδης 2.

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση του Καραγιάννη και ο φοβερός και τρομερός Κατσιάπης του πρώτου ημιχρόνου!