26/02/2024
Patras LakiStars 12 9 15 9 - 45 -
Falcons 8 10 11 5 - 34 -

Καθάρισαν στο φινάλε οι Lakistars

Μετά από ένα παιχνίδι με πολλές μάχες και ένταση, οι Lakistars εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητά τους και έκαμψαν την αντίσταση των Falcons (45-34), πραγματοποιώντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Development League του Basketaki Patras. Οι πρωταθλητές έπαιξαν καλύτερα και παρά την κομβική απουσία του Χριστοδουλόπουλου, βρήκαν λύσεις από την περίμετρο και έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και είχε αρκετή ένταση, αψιμαχίες και νεύρα, αφού και για τις δύο ομάδες ο αγώνας ήταν ένας πρόωρος... τελικός. Οι Lakistars πήραν αρκετές βοήθειες από τον Χρονόπουλο, που ομόρφυνε το παιχνίδι της ομάδας του, ενώ η επιστροφή του Κομνηνού στη δράση συνδυάστηκε από μια αρκετά μεστή εμφάνιση του έμπειρου γκαρντ. Κάπως έτσι, στο φινάλε του Α' μέρους οι ''κυανόλευκοι'' κατόρθωσαν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (27-19).

Στην επανάληψη, τα ''γεράκια'' προσπάθησαν να γυρίσουν τον διακόπτη και κατόρθωσαν να κυριαρχήσουν στα σημεία στη Γ' περίοδο, όμως δεν έριξαν την διαφορά όσο θα ήθελαν, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 36-29. Στην τελευταία περίοδο, οι Lakistars έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, οι Falcons σκόραραν μόλις 5 πόντους και έτσι το ματς έληξε με νικητές τους πρωταθλητές.