15/10/2022
Puronto Raptors 9 12 14 6 - 41 -
Beeranhas 12 16 14 17 - 59 -

Καθάρισαν στο φινάλε τα Beeranhas και ανέβηκαν στο 3-1 !

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall τα Beeranhas ξεπέρασαν το εμπόδιο των Puronto Raptors επικρατώντας με 41-59 και φτάνοντας τις 3 νίκες στο πρωτάθλημα της Development 2. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτική την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης, το αποτέλεσμα της οποίας κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι φιλοξενούμενοι, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με βροχή τριπόντων εκατέρωθεν. Βαλέντζης (3π.), Δέτσης (3π.) και Τραϊφόρος (3π.) συνδέθηκαν πίσω από τη γραμμή των 6,75μ για τους μετέπειτα νικητές, ενώ την ίδια ώρα οι Puronto είχαν απαντήσεις, χάρη στους Βασιλακόπουλο (3π.), Μιχαλίτσα (3π.) και Δεριζιώτη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλεπτου, 9-12.

Αυξημένη η επιθετική συγκομιδή αμφοτέρων των ομάδων στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-16. Τα Beeranhas διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στους Χαϊδάκη (6π.), Ζερβόπουλο (3π.), Τζιφοπανόπουλο (3π.) και Μίχιλη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Puronto παρέμειναν σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους, με τους Δεριζιώτη (4π.) και Μπελάλη (4π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 21-28.

Μοιρασμένο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μετρούν από 14 πόντους έκαστη και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Κύρκος και Χαϊδάκης συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια μετρώντας 4 και 5 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς γηπεδούχων κουπί στην επίθεση τράβηξαν κυρίως οι Δαλιακόπουλος (5π.) και Κουλούρης (5π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Beeranhas πάτησαν το γκάζι και απλοποίησαν την υπόθεση νίκη, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Οι Ζερβόπουλος (8π.), Κύρκος (4π.), Δέτσης (3π.) και Χαϊδάκης (2π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και εξασφάλισαν τη νίκη για την ομάδα τους. Μόλις 6 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι Puronto στην τελευταία περίοδο, με τους Μιχαλίτσα (4π.) και Δαλιακόπουλο (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Puronto Raptors είχαν 12/41 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Στον αντίποδα, τα Beeranhas είχαν 14/43 δίποντα, 9/33 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 63 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κύρκος με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δαλιακόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε 5 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Puronto Raptors (Δαλιακόπουλος) : Βασιλακόπουλος 4 (5 ασί.), Βουτσινός 2 (5ρ.), Δαλιακόπουλς 7 (1), Δεριζιώτης 6 (5ρ.), Καλαμπαλίκης 2 (4ρ.), Κουλούρης 5 (8ρ.), Μένεγος 2, Μιχαλίτσας 7 (1), Μπελάλης 6 (4ρ.).

Beeranhas (Χαϊδάκης) : Βαλέντζης 3 (1), Δέτσης 6 (2), Ζερβόπουλος 18 (2), Κύρκος 8 (13ρ.), Μίχιλης 2 (13ρ.), Μιχαηλίδης (6ρ.), Τζιφοπανόπουλος 5 (1), Τραϊφόρος 4 (5ρ.), Χαϊδάκης 13 (10ρ., 3 τρ.).

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των Beeranhas.