20/01/2023
San Antonio Smurfs 6 9 21 - - 46 -
Milwaukee Sucks 14 9 13 - - 55 -

«Καθάρισαν» στο τέλος οι Milwaukee Sucks!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Milwaukee Sucks κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη επικρατώντας των San Antonio Smurfs με 46-55. Οι Milwaukee Sucks ήταν πιο εύστοχοι στα καθοριστικά σημεία, πήραν καλές αποφάσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι έφτασαν στην 5η νίκη τους στο πρωτάθλημα (5-5). Από την άλλη, νίκη… αγνοείται για τους Smurfs, οι οποίοι είδαν το ρεκόρ τους να φτάνει στο 0-9!

Όσον αφορά τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν 4-11, με τον Τσίνα να δείχνει από νωρίς τις προθέσεις του. Οι Sucks με την καλή άμυνά τους περιόρισαν τους γηπεδούχους και τους επέτρεψαν να πετύχουν μόλις 6 πόντους στην πρώτη περίοδο. Ο Φωτόπουλος με τρίποντο έγραψε το 4-14, ενώ ο Νίκας μείωσε σε 6-14, σκορ που έμεινε ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλησίασαν στο 13-18, με τον Σταύρου και τον Σπύρο Νινιό να προσφέρουν επιθετικά. Ο Μαυροειδής με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του (13-21), η οποία μέχρι εκείνο το σημείο δυσκολευόταν αρκετά στο να δημιουργήσει αξιόλογες επιθέσεις για καλάθι. Αλέξης και Φωτόπουλος στη συνέχεια διαμόρφωσαν το 15-23, που ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για τους San Antonio Smurfs. Σπύρος Νινιός και Σταύρου έβαλαν δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα και με συμπαραστάτες τον Διονυσόπουλο και τον Μουτσιόπουλο κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το ματς, κάνοντας το 35-33. Ο Τσίνας έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με καλάθι και φάουλ, κάνοντας το 35-36, ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο 36-36, έπειτα από την μία εύστοχη βολή του Διονυσόπουλου.

Οι Sucks ξεκίνησαν δυνατά το τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Φωτόπουλου, αλλά και εύστοχες προσπάθειες των Σαμιωτάκη και Μαυροειδή ξέφυγαν και πάλι στο +7 (36-43). Το τρίποντο του Καλαϊτζόγλου και το δίποντου του Μουτσιόπουλου έφεραν ξανά κοντά τους Smurfs (41-43), όμως με ένα σερί 0-7, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 41-50. Οι Smurfs είχαν τις ευκαιρίες τους να μειώσουν την διαφορά, ώστε να διεκδικήσουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Με το σκορ στο 46-52, ο Καββαθάς «μίλησε» πίσω από τα 6,75 και έβαλε τέλος στις ελπίδες των Smurfs, γράφοντας το 46-55 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τσίνας που κατάφερε να πετύχει 19 πόντους, να μοιράσει 2 ασίστ, να μαζέψει 7 ριμπάουντ και να κάνει 2 κλεψίματα στο ματς.

Οι San Antonio Smurfs είχαν 11/38 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 9/12 βολές, 44 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 10 κλεψίματα και 12 λάθη στο παιχνίδι. Από την μεριά τους οι Milwaukee Sucks είχαν 16/48 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 5/9 βολές και 42 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

San Antonio Smurfs (Μουτσιόπουλος): Νίκας 2(2ρ.), Καλαϊτζόγλου 7(4ρ.), Αλέξης 4(8ρ.), Μποχωρίδης, Μουτσιόπουλος 7(2ρ.), Διονυσόπουλος 3(6ρ.) Ν. Νινιός 2(4ρ.), Βουρλίτης, Μανδρώνης, Σταύρου 12(8ρ.), Σ. Νινιός 9(4ρ.)

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Καββαθάς 3(2ρ.), Διαμάντης 3(9ρ.), Φωτόπουλος 10(7ρ.), Σαμιωτάκης 4(4ρ.), Μαυροειδής 13(10ρ.), Οικονόμου, Παγούνης 3(2ρ.), Τσίνας 19(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των Smurfs στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.