29/09/2020
Pink Panthers 11 11 10 11 - 43 -
Beerokoillers 12 5 13 17 - 47 -

Καθάρισαν στο τέλος οι Beerokoilers

Ντέρμπι με τα όλα του πραγματοποιήθηκε στο Seven Sports Club ,στην Ανθούσα., ανάμεσα στους Pink Panthers και Beerokoilers με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κατακτούν τη νίκη στο τέλος της αναμέτρησης με 43-47 .

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι ακριβώς θα παρακολουθούσαμε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δυνατές άμυνες,  σκληρές μονομαχίες και  στις δύο πλευρές του παρκέ, λάθη , νευρικότητα και πάντα η μια ομάδα να νιώθει τη καυτή ανάσα της άλλης. Ενδεικτικό των όσων περιγράψαμε είναι ότι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Beerokoilers να προηγούνται με 11-12 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανηκε στους γηπεδούχους. Οι Pink Panthrers με ένα επιμέρους 7-2 , βρέθηκαν να προηγούνται  18-14 , 5.25 πριν την ανάπαυλα, με τους φλωρο, Μόσκιου και Τζόγια να πετυχαίνουν από δυο πόντους ενώ το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων , σ’ εκείνο το διάστημα , πέτυχε ο Μανδηλαράς . Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους Panthers να προηγούνται των  Beerokoillers με 22 – 17 .

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσαν πραγματικά κορμιά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, καθώς πλησίασαν στο πόντο , 21-22 , στο 24 του αγώνα, με μια βολή και ένα τρίποντο του Κοσμαδάκη . Ο Κοντός πήρε τη σκυτάλη αμέσως μετά και με τρείς  προσωπικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά  στο συν τέσσερα , 25 – 21 .ΟΙ Beeeokoilers απάντησαν εκ νέου και με ένα σερί 7-2 , πέρασαν μπροστά με ένα πόντο , 27 -28 , για να έρθει νέα απάντηση των γηπεδούχων, καθώς με τους Μοσκίου και Φλώρο να πετυχαίνουν από δυο και τρείς πόντους αντίστοιχα , προηγήθηκαν  με 32-30 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια συνέχεια του τρίτου. Το ίδιο τρελό ,  το ίδιο συναρπαστικό , καθώς 3.20 πριν το φινάλε,  οι Pink βρέθηκαν μπροστά με 40-36 . Τι ακριβώς συνέβη μετά? Οι Beerokoilers με ένα εκπληκτικό σερί 9 -0 , προηγήθηκαν  40-45 , στο 39 της αναμέτρησης, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 43 -47 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κοσμαδάκης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και ένα κλέψιμο ενώ απο τους γηπεδούχους , ο Σταφυλαράκης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ , 2 ασίστ και ένα κόψιμο πραγματοποίησε μια άκρως πληθωρική εμφάνιση.

Οι Pink Panthers είχαν συνολικά 15/17 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 4/8 βολές , 45 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 20 λάθη και ένα κόψιμο. Οι νικητές από την πλευρά τους είχαν 12/30 δίποντα , 5/22 τρίποντα , 8/24 βολές , 32 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 13 κλεψίματα , 10 λάθη και 2 κοψίματα.

Pink Panthers (Βενάρδος) : Φλώρος 5 , Ντζόγιας 5 , Μόσκιου 8 , Αραμπατζής 3 , Βενάρδος Παν . Μαυρογόνατος 8 ,Βενάρδος Θωμάς , Κοντός 8 , Σταφυλαράκης 6 .

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Παπαλάμπρου 1 , Κοσμαδάκης 15 , Μανδηλαράς Δημ 3 , Παναγιωτάκης 5 , Λιακόπουλος 10 , Μανδηλαράς Κων 5 , Κιντώνης.

Τι μας άρεσε: Οι συνεχόμενες εναλλαγές του σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.