27/10/2020
Reload 25 12 11 17 - 65 -
Paliagoura 17 25 11 5 - 48 -

Καθάρισαν στο τέλος οι Reload!

Με επιμέρους 17-5 στην τέταρτη περίοδο, οι Reload νίκησαν τα αξιόμαχα Paliagoura με 65-48 και παρέμειναν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-2. Για τρία δεκάλεπτα τα Paliagoura έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Περιβολάρη, όμως λίγο η κούραση και οι περισσότερες λύσεις που είχαν οι Reload έκριναν το αποτέλεσμα.

Με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι ξεκίνησαν το ματς οι Reload και κατάφεραν να πιάσουν στον… ύπνο τον αντίπαλο, αφού προηγήθηκαν με 7-0 και 10-4 λίγο αργότερα. Τα Paliagoura αντέδρασαν με Βελέντζα-Κωστάκη και μείωσαν σε 10-9, όμως η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι. Είτε από την περιφέρεια με Ορέστη-Πάτερο, είτε από το ζωγραφιστό με Φ. Κοσμίδη, οι Reload “φόρτωναν” το αντίπαλο καλάθι, την ίδια στιγμή που τα Paliagoura έβρισκαν λύσεις μόνο με τον Αβανίδη, και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +8 (25-17).

Οι Reload συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, τουλάχιστον ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όπου προηγήθηκαν ακόμη και με διψήφια διαφορά (28-17). Τα Paliagoura, ωστόσο, δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια. Έπαιξαν τρομερές άμυνες και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Αβανίδη δεν “ροκάνισαν” απλά τη διαφορά, αλλά προσπέρασαν (30-32) για πρώτη φορά 3:24” πριν το ημίχρονο. Η αντίδραση των Reload ήταν άμεση. Με σημείο αναφοράς την πιεστική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στο μηδέν, βρήκαν σκορ μέσα από το “ζωγραφιστό” και με σερί 7-0 έκλεισαν το ημίχρονο από θέση οδηγού (37-32).

Οι Reload συνέχισαν με συνέπεια σε άμυνα και επίθεση στην επανάληψη και δεν άργησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Προηγήθηκαν με 46-39 την ίδια στιγμή που τα Paliagoura αφενός ήταν πολύ επιρρεπή στο λάθος και αφετέρου έδειχναν να έχουν ξεμείνει από λύσεις επιθετικά. Παρόλα αυτά, χάρη στην καλή τους άμυνα κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ (48-43).

Μέχρι εκεί ήταν όμως. Τα σημάδια κούρασης, αλλά και οι περιορισμένες λύσεις δεν επέτρεψαν στα Paliagoura να μείνουν ανταγωνιστικά μέχρι τέλους. Οι Reload ανέβασαν… στροφές, επέβαλαν τον ρυθμό τους και με σερί 9-0 αποσπάστηκαν με διψήφια διαφορά (57-43) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η απάντηση των φιλοξενούμενων δεν ήρθε ποτέ, αφού πλέον δεν είχαν ούτε τα ψυχολογικά αποθέματα. Έτσι, τα τελευταία λεπτά μετατράπηκαν σε τυπική διαδικασία, με τους Reload να φτάσουν εύκολα στη νίκη με το τελικό 65-48.

Συνολικά οι Reload είχαν 23/66 εντός πεδιάς, 9/25 τρίποντα και 10/12 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 47 ριμπάουντ (11-36), μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Από την άλλη, τα Paliagoura είχαν 19/66 εντός πεδιάς, 5/29 τρίποντα και 5/13 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 36 ριμπάουντ (8-28), μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 13, Λουφόπουλος 6, Κοσμίδης Γ. 6, Τριχιάς, Λιλής 2 (8ασ.), Σούλτης 2 (9ρ.), Πανταζής 4, Κοσμίδης Φ. 12, Πάτερος 7, Χαλούδης 13.

Paliagoura (Δράκος): Βελέντζας 2, Αβανίδης 11, Κασκάνης 10 (4ασ.), Κωστάκης 13, Μούσουρας 12 (11ρ.), Τομαράς.

Τι μας άρεσε: Με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, οι Reload έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ. Κυριάρχησαν απόλυτα στην πρώτη και τέταρτη περίοδο και δίκαια έφτασαν στη νίκη. Πολύ μαχητικά τα Paliagoura μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο.