28/10/2019
Remal Madri 13 7 16 15 - 51 -
Komodo Dragons 10 9 14 9 - 42 -

«Καθάρισαν» στο τέλος οι Remal Madri!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Seven, οι Remal Madri υποδέχτηκαν τους DPG Warriors. Την αυλαία του πρωταθλήματος για τον πρώτο όμιλο της Development  League, άνοιξαν με νίκη οι γηπεδούχοι με τους Παπαϊωάννου(14π.) και Ναυπλιώτη(10π.), που μπορεί να κρατούσαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά το αποτέλεσμα κόντρα στην παρέα των Λαζαρίκου(11π.) και Βεργόπουλου Κώστα(10π.) κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 51-42, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι DPG Warriors με ένα σερί οκτώ πόντων από τους Μαράκη(2π.) και τα τρίποντα των Παπαγεωργίου και Βεργόπουλου Κώστα. Η απάντηση ήρθε στα επόμενα πέντε λεπτά με ένα εντυπωσιακό σερί 13 πόντων για τους Remal, εκ των οποίων οι οκτώ του Παπαϊωάννου, δύο του Σιδέρη δύο του Πολύδωρου και ένας του Δαβιδέλη. Το καλάθι του Βεργόπουλου Κώστα λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 13-10.

Σχετικά άστοχες εμφανίστηκαν στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες με τους Remal να κρατάνε το προβάδισμα στα πρώτα έξι λεπτά με τα καλάθια των  Πολύδωρου και Ναυπλιώτη για το 17-13. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα σερί έξι πόντων από τους Βαζαίο, Μαράκη και Λαζαρίκο, το οποίο τους έβαλε στο +2, αλλά 20” πριν την λήξη ακόμη ένα τρίποντο του Παπαϊωάννου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 20-19.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ένα νέο σερί επτά πόντων από τους γηπεδούχους με εκφραστές τους Πολύδωρο(2π.), Καμολίκη(2π.) και το τρίποντο του Σιδέρη, γράφοντας το 27-19. Οι DPG Warriors αντέδρασαν με 14 συνολικούς πόντους, ενώ πρωταγωνιστές ήταν ο Βεργόπουλος Κώστας(4π.) και ο Μαράκης που συνέχισαν να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια. Στα τελευταία τρισήμιση λεπτά τα εύστοχα τρίποντα των γηπεδούχων από Πολύδωρο, Κουσιώρη και Παπαϊωάννου έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σκορ 36-33.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης οι Remal κατάφεραν να ξεφύγουν με έξι σερί πόντους από τον Ναυπλιώτη, γράφοντας το 42-33. Την απάντηση έδωσε ο Παπαγεωργίου μειώνοντας στους οκτώ την διαφορά, αλλά τέσσερις προσωπικοί πόντοι του Πολύδωρου έβαλαν την ομάδα του στο +12. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τους Βεργόπουλο Γιώργο(4π.) και Λαζαρίκο(4π.), χωρίς όμως να κάνουν την ανατροπή, ενώ οι Remal με Κουσιώρη και Ναυπλιώτη υπέγραψαν την νίκη της ομάδας τους με τελικό σκορ 51-42.

Στο τέλος του αγώνα οι Remal Madri είχαν 13/37 δίποντα(35,1%), 7/26 τρίποντα(26,9%) και 4/6 βολές(66,7%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, πραγματοποίησαν 4 κλεψίματα ενώ έκαναν 9 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι DPG Warriors είχαν 12/41 δίποντα(29,2%), 5/20 τρίποντα(25%) και 3/10 βολές (30%). Αντίστοιχα πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ και έκαναν 6 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Ηλίας Πολύδωρος με  12 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα(57,1%), 1/5 τρίποντα(20%) και 1/2 βολές(50%) ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και έκανε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Λαζαρίκος με 11 πόντους έχοντας 4/11 δίποντα (36,3%), 1/4 τρίποντα(25%) και 0/1 βολές(0,0%) ενώ παράλληλα έγραψε 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Remal Madri: Δαβιδέλης 1, Ναυπλιώτης 10, Σιδέρης 6(2), Καμολίκης 2, Παπαϊωάννου 14(2), Κουσιώρης 6(2), Πολύδωρος 12(1)

DPG Warriors: Βεργόπουλος Γιώργος 2, Βεργόπουλος Κώστας 10(2), Παπαγεωργίου 6(1), Λαζαρίκος 11(1), Μαράκης 7(1), Βαζαίος 6

Τι μας άρεσε: Μαχητικές εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημά τους, δείχνοντας τις ικανότητές τους για την συνέχεια του πρωταθλήματος, ενώ κατά διαστήματα είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια.