08/10/2022
Slam Ducks 16 14 11 7 - 48 -
Σκόρπιοι BC 16 14 12 24 - 66 -

Καθάρισαν στο τέλος οι Σκόρπιοι και διατήρησαν το αήττητο !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Νικολάου οι Slam Ducks υποδέχθηκαν τους Σκόρπιους για την 3η αγωνιστική της Development 2 League. Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά, οι Σκόρπιοι πάτησαν το γκάζι στο φινάλε και με επιμέρους 7-24 έφτασαν στη νίκη με 48-66. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Απόλυτα μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό από νωρίς. Οι Slam Ducks βασίστηκαν στο επιθετικό κρεσέντο του Σαφρά που μπήκε καυτός στο ματς με 10 πόντους και 2 τρίποντα, αλλά και στον Μαργάνη (5π.) που ήταν άξιος συμπαραστάτης. Στην άλλη πλευρά, οι Σκόρπιοι ήταν κι εκείνοι ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια, με τους Δ. Χειράκη (6π.), Μπατάλα (3π.), Δήμου (3π.) και Σαραντάρη (3π.) να σκοράρουν με συνέπεια. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-16.

Ίδιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχείς. Ο Σαφράς (6π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Σταυρόπουλος (5π.) και Μπούνταλης (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Ν. Χειράκης, Σαραντάρης και Τέγος σκόραραν από 4 πόντους έκαστος, ενώ ο Μέτσο πρόσθεσε 2. Σκορ ημιχρόνου, 30-30.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι για ένα ακόμη δεκάλεπτο. Οι Slam Ducks βασίστηκαν στο low post παιχνίδι του Σταυρόπουλου (9π.), ενώ για τους μετέπειτα νικητές ο Δ. Χειράκης (6π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-42.

Στο φινάλε τα δεδομένα άλλαξαν απότομα. Οι Σκόρπιοι πάτησαν για τα καλά το γκάζι, εγκλώβισαν επιθετικά τους γηπεδούχους και έχτισαν γρήγορα διαφορά ασφαλείας, χάρη στην επιθετική τους πολυφωνία (σκόραραν 7 παίκτες). Οι Δ. Χειράκης (7π.) και Τέγος (6π.) ξεχώρισαν για τους Σκόρπιους, ενώ την ίδια ώρα ο Σταυρόπουλος (5π.) έμοιαζε μόνος επιθετικά για τους Slam Ducks. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι Σκόρπιοι έκαναν το 3/3, ενώ η ομάδα του Ισαακίδη αναγκάστηκε σε τρίτη διαδοχική ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Slam Ducks είχαν 13/37 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Σκόρπιοι είχαν 23/45 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Τέγος με 10 πόντους και double-double, έχοντας 5/6 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγης Σταυρόπουλος με 20 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 6/14 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Slam Ducks (Ισαακίδης) : Χάλδας, Ισαακίδης, Σταυρόπουλος 20 (19ρ.), Μπούνταλης 3 (5ρ., 1 τρ.), Σαφράς 20 (3), Μαργάνης 5 (1).

Σκόρπιοι (Καραγεωργάκης) : Πατσιαλής (4ρ.), Μιχαλόπουλος 4, Χειράκης Δ. 19 (6ρ., 3 ασί.), Μπατάλας 5 (1), Μέτσο 4 (5 κλεψ.), Δήμου 5 (4 ασί., 1 τρ.), Χειράκης Ν. 6 (5ρ.), Σαραντάρης 13 (2 τρ.), Τέγος 10 (14ρ.).

Τι μας άρεσε : Η πολύφωνη επίθεση των Σκόρπιων.