03/10/2019
Reptors 12 17 14 11 - 54 -
New World Fix 16 19 17 20 - 72 -

«Καθάρισαν» την μπουγάδα οι ψηλοί!

Δύο έκαναν τις νίκες στο Basketaki Cup οι New World Fix, αφού επικράτησαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 54-72 των Rapetors το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Κολωνού.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, αφού και οι δύο ομάδες έψαχναν τα βρουν τα πατήματά τους. Οι Rapetors ξεκίνησαν καλύτερο το ματς, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Σακελλαρόπουλο με 8 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά με καλάθια του Σιάποντη και του Diallo διαμόρφωσαν το υπέρ τους 12-16 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Rapetors συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και να κάνουν δύσκολη την ζωή των Fix και στο μεγαλύτερο μέρους του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους Παπαγεωργίου, Καίσαρη και Πετρινιώλη να παίρνουν την… σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Σακελλαρόπουλο (27-28). Η ομάδα του Γαλανού, στα τελευταία λεπτά ανέβασε την απόδοσή της και με καλάθια των Τσουράπη, Μπαρμπερίδη και Λαδά προηγήθηκε στο ημίχρονο με 29-35.

Στην επανάληψη οι New World Fix αποφάσισαν να εκμεταλλευτούν την… υψομετρική τους διαφορά και με πρωταγωνιστές τους Τσουράπη, Κιτσαντά, Ζωιτό και Diallo, εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (34-52), 2’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παπαγεωργίου και Μπακάκο, οι Rapetors κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς (43-52).

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ. Οι Fix με όπλο τους ψηλούς τους και την εμπειρία τους, κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 11-20 έφτασαν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν στη νίκη με το εντυπωσιακό 54-72. Η ομάδα του Πατσουράκη στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού ξέμεινε από δυνάμεις και γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Diallo με double double και 16 πόντους (5/12 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαγεωργίου με 11 πόντους (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/49 δίποντα (36,7%), 4/19 τρίποντα (21,1%) και 6/11 βολές (54,5%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/53 δίποντα (47,2%), 5/15 τρίποντα (33,3%) και 7/18 βολές (38,9%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Rapetors (Πατσουράκης): Παπαγεωργίου 11 (1), Πατσουράκης 6, Αλεξανδρής 6, Μπακάκος 5, Πετρινιώλης 2, Σακελλαρόπουλος 14 (2), Καίσαρης 5 (1), Ντόβας 3, Κοτζακουλάκης 2

New World Fix (Γαλανός): Τσουράπης 13 (13 ριμπ.), Κιτσαντάς 11, Μπαρμπερίδης 2, Σεργουνιώτης 9 (2), Γαλανός 2, Λαδάς 7 (1), Ζωιτός 5, Σιάποντης 7 (1), Diallo 16 (1)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο προσέγγισαν το παιχνίδι οι Fix στην επανάληψη και η μαχητικότητα των γηπεδούχων για 30’.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές των Fix ήταν ίσως το μοναδικό μελανό τους σημείο από την αναμέτρηση.